Asimetrik Göğüs Problemi

İki memenin birbirinden farklı olması asimetrik meme problemi olarak bilinmektedir. Bu yazımızda Asimetrik Memenin yol açtığı problemleri siz değerli Bilgi Doktoru üyeleri için araştırdık.

Asimetrik Göğüs Farklılığı ne kadar olur ?

İki meme arasındaki farklılıklar hacim farklılıkları ve şekil farklılıkları olarak ayrılır. Kulak, meme, el, ayak gibi çift organlarda veya vücudun iki yarısı arasında kusursuz bir simetri bulunmaz.

Farklı deyişle ayna yansıyan görüntü gibi benzerlik olmaz. Çift organlarımız arasında ufak farklılıklar, doğal asimetri diye kabul edilmektedir. Farklığın % 1 dolaylarında olmasının doğal gelişimin parçasıdır. Bu minimal asimetri, sağlıklı bir gelişimin göstergesi kabul edilebilir.

Asimetrinin belirgin yani fazla olması beden gelişimi veya organ gelişimi sırasında bir problemin olduğunu gösterir. Meme gelişimi memenin başının altında bulunan meme tomurcuğu ile olur. Bu yapıya zarar verilmesi memenin gelişimini bozar. İki meme arasındaki değişiklik; gelişimsel, travmaya bağlı veya cerrahi sonrası oluşabilir. Bu farklılıklar bazı durumlarda ileri boyuttadır ve öteki meme hiç gelişmemiştir.

 

Asimetrik Göğüslerin yol açtığı sıkıntılar nelerdir ?

İki meme arasında önemli farklılıkların bulunması anlamına gelen meme asimetrisi ciddi psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir. Meme asimetrisinin yarattığı stres, meme ufaklığı veya meme büyüklüğüne bağlı durumların yarattığı sorundan daha ileri düzeydedir.


-------- Sponsorlu --------

Özellikle diğer bayanlarla kıyaslama ortamlarında, plaj, soyunma kabinleri veya özel durumlarda bu problemin son derece sorun verici olduğu bayanlar tarafından aktarılmaktadır. Bu kişiler sutyen giyerken problem yaşadıkları için genelde büyük olan tarafa göre sutyen alarak diğer ufak olan tarafın içini pamukla doldururlar.

Meme kanseri sonrasında bir memenin kısmi veya tamamıyla alınması hastada oluşan depresyon başta olmak suretiyle psikolojik reaksiyonların sebeplerinin başında asimetrinin yattığı belirlenmiştir.

 

Asimetrik Göğüs cinsel Hayatımızı etkiler mi ?

Ayrıca bu kişilerin cinsel hayatlarında sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple düzeltme operasyonlarının ardından kişinin yaşam kalitesinin yükseldiği saptanmıştır. Meme asimetrisine ufaklık, büyüklük veya sarkma da eşlik ediyor olabilir.

Meme protezi, meme dikleştirme, meme küçültme veya yağ hücresi enjeksiyonu gibi yöntemler asimetrinin düzeltilmesinde kullanılır. Asimetri şayet bir memenin aşırı ufaklığına bağlı ise doku genişletici meme protezleri kullanılarak memenin bir protezi rahatça alabileceği aşamaya getirilir. İkinci bir seansta meme protezi yerleştirilir.

 

Bu konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir