Argan Yağının Kullanımı ve Faydaları

Argan Yağının Kullanımı ve Faydaları

Argan Yağı Nedir? Faydaları ve Kullanımına dair;

Argan yağı, Afrika’nın kuzeyinde yer almakta olan Fas’ta yetişen argan ağacının tohumlarından elde edilmektedir. Bu ağacın tohumları ayıklanır ve yağı alınır. Argan yağı bu bölgede çok eski zamanlardan beridir kullanılmaktadır. Günümüzde argan yağının önemi çok artmıştır.

Ülkemizin konumu sebebiyle argan ağacının yetişme imkanı bulunmamaktadır. Sağlık ve bakım sağlayan bu yağ özellikle bayanlar tarafından kullanılmaktadır.

Argan Ağacının Özellikleri

Argan ağacından argan yağının elde edilebilmesi için bu ağacın uzun yıllar boyunca özenle bakılması gerekmektedir. Bu ağaç, görüntüsü itibariyle zeytin ağacına benzetilmektedir. Yaprakları sarı ve yeşil tonlarında olmaktadır. Ayrıca dünyada yalnızca Fas’ta yetiştirilme imkanı bulunmaktadır. Boylarına bakıldığı zaman çokta uzun olmadıkları görülmektedir. Yaklaşık olarak 10-15 metreye kadar uzamaktadır. Ömürleri ise 200 yıl gibi oldukça uzun bir süre olabilmektedir.

Meyveleri, sert ve kabuklu bir yapıya sahiptir. Sertlik bakımından ceviz veya badem kabuğuna benzetilebilir. Bu sert kabuklu olan meyvelerden argan yağı elde edilmektedir. Meyveler, mayıs ayının gelmesiyle birlikte olgunlaşmaya başlamaktadır. Meyveleri Haziran ve Temmuz aylarında toplanabilmektedir. Dikenli bir ağaç olması sebebiyle meyvelerinin toplanması zorludur. Unesco tarafından koruma altına alınmış bir ağaç türüdür.


-------- Sponsorlu --------

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Oldukça kıymetli olan argan yağının faydaları saymakla bitmemektedir. İçerisinde önemli oranda E vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin sayesinde cildin kuruması engellenirken cilt hücreleri nemlenir ve yenilenir.

Argan yağının faydası yalnızca cildimize olmamaktadır. Saç sağlığı için olduğu kadar el ve ayaklardaki tırnaklar içinde oldukça faydalıdır. Cildinde kırışıklık sorunu olan kişilere önerilmektedir. Saçların çok daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Saçlardaki ve tırnaklardaki kırılmaları engeller.

Argan Yağının Kullanım Alanları

Yüz İçin Kullanımı

Kırışıklıkların azaltılmasında oldukça etkili olan argan yağı, sivilcelerinde tedavisinde faydalı olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesine imkan tanıyarak onların daha sağlıklı görünmesini sağlar. Argan yağının daha etkili olması için yüzünüzü temizledikten sonra yağı sürmenizi tavsiye ederiz. Gün içinde veya geceleri yatmadan önce yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bunun için parmaklarınızın uç kısmına birkaç damla yağ damlatmanız yeterli olacaktır.

Saç İçin Kullanımı

Yıpranmış ve rengi soluklaşmış olan saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca saçları besleyerek kırıkların oluşmasını engellemektedir. Saçlarınıza uygulamasını yaparken; saç deriniz ıslanacak kadar yağ kullanmanızı öneririz. Sonrasında yumuşak hareketlerle kafa derinize masaj yaparak yediriniz. Ardından başınıza nemli bir havlu örtün ve yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Sonrasında saçlarınızı güzelce yıkayın.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir