1 Kase Yoğurda 1 Çay Kaşığı Kimyon İlave Edip Yerseniz

1 çay kaşığı kimyonu, bir kase yoğurt ile karıştırıp tüketirseniz bakın neler oluyor…

Kimyon çoğunlukla yemeklerimizi tatlandırmak için kullandığımız bir baharat. Fakat bunun yanı sıra; ödemin vücuttan atılması, gaz probleminin giderilmesi gibi birçok etkisi var. Ayrıca bal ile karıştırıp tüketilirse anne sütünü arttırıyor.

Antioksidan özelliğinden fazlasıyla yararlanmak için ise yoğurt ile karıştırılıp tüketiliyor.

Kimyon, kendine has kokusu ve aromatik tadı sayesinde sofralarımızın neredeyse vazgeçilmezi. Ortaçağ döneminden beri kullanılan bu bitki, aynı zamanda o dönemde Avrupa’da vefanın ve sevginin de simgesi. Akdeniz bölgesi ve Asya’nın batı kısmı kimyonun vatanı. Buna rağmen neredeyse tüm dönemlerde kullanılmış bir bitki. Türkiye’de ise Eskişehir, Polatlı, Sivrihisar, Konya gibi orta anadolu bölgesinin kuru tarım alanlarında yetiştirilip yemeklerde kullanılıyor.

ÖDEMİ ATIYOR, GAZ PROBLEMİNİ ÇÖZÜYOR
Kimyon, sindirim sorununa yol açan nedenleri önler ve etkisini hemen gösterir. Bu nedenle yemeklerde kimyon kullanmak, yemek sonrasında yaşanması olası hazımsızlığı önleyebilir. Bunun yanında yağların sindirilmesini hızlandırır ve kilo vermeniz için de yararlı olur.

İdrar söktürücü ve gaz giderici etkiye sahip kimyon, kuru baklagiller ile tüketildiğinde olumlu etkisini gösteriyor. Eğer düzenli ve uygun ölçüde kullanılırsa iki hafta içerisinde etkili olur.

BALLA HARCAYAN ANNELERİN SÜTÜ ÇOĞALIYOR
Kimyon, yüksek miktarda demir içerir.Demir ihtiyacının arttığı hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınların tüketmesi şart. Kalsiyum yeterli miktarda alınmazsa anne diş çürüğü, osteoporoz gibi hastalıklara yakalanabilir. Bu nedenle kalsiyum bakımından zengin olan kimyon anneler yemeklerine eklemeli.

Bunun yanı sıra kimyon fitoöstrojen içerdiği için idrarla atılan kalsiyum miktarını azaltır. Böylece kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar. Ayrıca kimyon, içerdiği timol sayesinde emziren kadınların süt üretimini artırır. Kimyon bal ile tüketilirse bu etki arttırılabilir.


-------- Sponsorlu --------

KALP HASTALIKLARINA VEDA
Kimyon içerdiği fitoöstrojen, kuersetin ve luteolin sayesinde yüksek kolesterolden korunmada etkilidir.

88 kadın ile yapılan bir araştırma sonucunda; yoğurda eklene kimyonun üç aylık dönemde LDL’yi düşürdüğü ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükselttiği gözlemlenmiştir.

DİYABETLİLERİN İLACI
İçeriğindeki kumin aldehit sayesinde diyabete neden olan enzimleri engeller ve vücutta insülin üretimini sağlayan pankreastaki beta hücrelerini gözetir. İnsülin seviyesini artırır. Böylece glikoz seviyesini dengeleyebilir. Şeker hastalarının tüm öğünlerinde kullanması tavsiye edilir.

CİLDİN VE SAÇIN PARLAMASINDA TESİRLİ
Kimyon A, B, C, E vitaminleri ve çinko, saç ve cilt sağlığına katkı sağlar. Kimyonun yüksek miktarda içerdiği fosfor, ciltte meydana gelen sivilce, döküntü gibi sorunların giderilmesinde destekleyicidir. Kimyonun zengin bileşeni ve ayrıca süper antioksidan olan E vitamini cildi yumuşatır. E vitamini ayrıca, dezenfektan ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde cilt kirlerinin giderilmesine de katkı sağlar.

ANTİOKSİDAN TESİR
Flavonoid ve polifenol gibi bileşenleri sayesinde vücuda zarar veren radikallerle savaşır. Kimyonun antioksidan etkisi zerdeçal ve karabiberle tüketildiğine ciddi oranda görülür. Böylece hipertansiyon, tip 2 diyabet, osteoporoz, Alzheimer gibi hastalıklardan korur.

DERİN UYKU SÜRÜKLEMEK İÇİN
Esansiyel yağ içerdiği için stresi önler. Rahat bir uyku sağlar. Kimyon melatonin üretiminde görev alan B vitaminlerini içerir ve böylece uykunuzu düzenler.

HARCARKEN DİKKATLİ OLUN
Kan şekerini düşürücü etkisi yüzünden,eğer hipoglisemi hastasıysanız, kanın sıvılığını arttırması, kan sulandırıcı ilaç kullanmanız ya da yakın bir operasyon geçirecekseniz kimyonu tüketirken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir