Yumurta Zarını Parmağına Sardı, Çünkü Çok Faydalı Bir Özelliğini Biliyordu..

İngiltere ve Norveç’te iki teknoloji firması yumurta zarının yaraları iyileştirici özelliğini keşfeden çalışmalara dayanarak yumurta kabuğundan yara bandı üretmeye karar verdi

Yumurta kabukları geçmeyen yaralar için çare oluyor. İngiltere’deki Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) WoundTec Sağlık Teknolojisi birimi yumurta kabuklarının zor geçen yaraların tedavisinde kullanılmak üzere geri dönüştürüyor.

Norveçli Biovotec isimli şirketin de katıldığı çalışmada yumurta kabuklarından bir tür yara bandajı hazırlanması planlanıyor. Bu bandajların cildin baskıya uğradığı noktalarda oluşan ve yatak yarası olarak da bilinen bası yarası, yaşlıların bir yere çarpması sonucu ve diyabet hastalığı nedeniyle oluşan yaraların tedavisinde kullanılması planlanıyor.

Projenin Yöneticisi Hussein Dharma, “Fikir, yaraları iyileştirmek için kullanılan eski bir Çin tedavisine dayanıyor. Bu tedavide iyileştirme sürecini hızlandırdığı bilinen, yumurta kabuğunu içten kaplayan zar yaraların üzerine uygulanıyor” diye konuştu.


-------- Sponsorlu --------

İlgi uyandıran proje için kullanılacak yumurta kabuklarının yumurtanın fazlaca kullanıldığı mayonez ve kek gibi ürünlerin üretildiği fabrikalardan temin edilmesi düşünülüyor. Biovotec şirketinin kurucularından Ralf Schmidt, günde ortalama 600 milyon yumurtanın kullanıldığını ve kabuklarının ziyan olduğuna dikkat çekiyor.

Yumurta zarı yaraları geçiriyor

Mutfakta yaşadığınız basit yanık ve kesikler için yumurta zarının inanılmaz faydasından yararlanabilirsiniz.

Ev içerisinde sık sık yaşadığımız basit yanık ve yaralanmalar için doğal yarabandı görevi gören yumurta zarını kullanabilirsiniz.

İyice haşladığınız yumurtanın kabuğunu soyduğunuzda kabuk ile yumurtanın beyazı arasında incecik bir zar göze çarpar. Bu zar, basit kesik ve yanıklar için doğal yarabandı görevi görür.

Yanan veya kesilen bölgeyi iyice temizledikten sonra bu zarı yaranın üzerine kapatın. Bu sayede yara toz ve kirden uzak kalacak ancak aynı zamanda da hava alabilecek ve hızlıca iyileşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir