Varislerden Hızlı Ve Doğal Yoldan Kurtulun

Ağrı, şişlik ve çirkin görüntüsüyle rahatsız eden varis hastalığında asma yaprağı tüketimi önemli rol oynuyor

Asma yaprağı varisin ilacı!

Toplardamarların fonksiyonel bir bozukluk sebebiyle genişlemesi sonucu oluşan varisler yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Pekçok hastalıkta olduğu gibi varisin de en sık rastlanan sebebi genetiktir diyen uzmanlar, “Genetik yatkınlığın yanı sıra uzun süre ayakta kalınan ya da tam tersi sürekli oturulan bir iş yapılıyorsa, sigara içiliyorsa ve fazla kilo mevcutsa varis görülme olasılığı yüksektir.

Hamile bayanlarda da kan dolaşımındaki ve hormonlardaki değişiklikten dolayı bu süreçte varis görülür” şeklinde konuşuyor. Varisin bitkisel tedavisinde özellikle flavonoid içeriği zengin olan gıdaların tüketilmesi gerektiğini aktaran uzmanlar bu besinlerin damarları güçlendirirken enflamasyon ve oksidatif hasardan koruyacağını aktarıyor.

Varislerin ilerlemesini durduran ve korunmaya yardımcı şu besinleri tavsiye ediyor…

Meyveler
Küçük taneli meyveler, turunçgiller, maydanoz, kırmızı üzümler, yeşil çay ve kırmızı lahana flavonoid kaynağıdır. Bu gıdaların düzenli tüketilmesi vücudun gereksinimleri önemli ölçüde karşılar. Yurtdışında özellikle atkestanesi varis tedavisinde kullanılan en bilinen yöntemdir. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan varis hastaları rahatlıkla bu tohumu kullanabilirler.

Çobanpüskülü
Çobanpüskülü damarların yapısal bileşenini bozan enzimleri engeller. Aynı şekilde yaban mersini özü de içeriğimdeki taninlerle bu damarlara büzücü etki yapmaktadır. Bu bitkiler direkt tedavi amaçlı kullanılmaktan öte daha çok birer rahatlatıcı olarak düşünülmelidir.

Lahana
Lahana yapraklarını iyice kaynattıktan sonra süzün ve kalan suyu ılık şekilde bacaklarınızda varis olan bölgeye uygulayın.


-------- Sponsorlu --------

Kekik, at kuyruğu otu
Kekik, at kuyruğu otu, çoban çantası otu, at kestanesi kabuğunu farklı bardaklarda demleyin. Günde 2-3 bardak için.

Koyun otu
Koyun otu merhemini günde bir kere varisli bölgelere masaj yaparak ve deriye iyice yedirerek sürün.

Kivi
Düzenli şekilde günde yaklaşık 3-4 adet kivi yemeniz varis sorununu kısmen azaltmaya yardımcı olur.

Bal
Bir bardak suya bir tatlı kaşığı bal karıştırın ve daha sonra 1 tatlı kaşığı dövülmüş üzerlik tohumu ekleyin. Günde bir bardak ve 2 hafta boyunca için.

Asma ve fındık yaprağı
Asma ve fındık yapraklarının kaynatılarak günde 3 kere bir bardak olmak şartıyla içmek varis hastalığına iyi gelir.

Rezene
Bir bardak suya yarım çay kaşığı rezene koyarak kaynatın ve iyice süzdükten sonra için. Günde bir bardak olacak şekilde 6
gün devam edin. Varis kısmen azaltacaktır.

ÖNERİLER

Varis hastalığı olanlar öncelikle mutlaka bir doktora başvurmalı ve yapılan tetkikler sonucu doktorun yönlendirmesiyle bu bitkilere başvurmalıdır.

Varis hastalarının günlük hayatta dikkat etmesi gereken önlemleri de bu tedavi yöntemleriyle birlikte uygulaması gerekir. Özellikle yaz aylarında, sıcak havalarda varis hastaları olumsuz etkilenir. Bacaklara soğuk su tutulması hastaları bu dönemde rahatlatır.

Bol su tüketmek, çok sıkı kıyafet ve ayakkabılar giymemek, aşırı baharat tüketmemek, kahve, alkol ve sigaradan uzak durmak, tempolu yürüyüş yapmak günlük hayatta dikkat etmesi gerekenlerin başında geliyor.

Bunun yanı sıra hastalar kesinlikle uzun süre ayakta ve özellikle sabit kalmamalıdırlar. Bunun tam tersi çok uzun süre sabit oturmakta varisleri olumsuz etkiler. Yarım saatte bir 10-15 adım atmak bacakları rahatlatır. Hastalar akşamları ayaklarını kalp hizasından birkaç cm kadar yukarda tutup uzatarak bacaklarının rahatlamasını sağlamalıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir