Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Tahıllar

Tahıl Tüketimi Uzun ve Sağlıklı Yaşamı Etkiliyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 senede tamamlanan araştırmaya göre yulaf, tam buğday, esmer pirinç yani tahıl tüketimi yapan kişilerin daha uzun ve sağlıklı yaşadığı belirlendi. Günde 33 gram kabuklu tahıl erken ölümleri %9 kalp krizinden ölüm ihtimalini ise % 15 azaltmaktadır.

Tahıl, Yulaf Lapası, Tam Buğday, Kabuklu Esmer Pirinç Yiyenler Daha Uzun Yaşıyor

Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları yaptıkları çalışmalarda her gün düzenli olarak yulaf lapası, tam buğday, kabuklu esmer pirinç ve diğer tahıl gıdalarını tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha uzun ve sağlıklı yaşadıklarını ettiler.

Okinawa-diyeti-yasli


-------- Sponsorlu --------

Okinawa Diyeti İle Sağlıklı Yaşayın

 

Çalışma 1984 ila 2010 arasında 74 bin 341 kadın ve 1986 ila 2010 senelerinde 43 bin 744 erkek üstünde gerçekleştirildi. Çalışmaya başında sağlıklı olan tüm katılımcılar kalp rahatsızlıkları veya kansere yönelik hiçbir belirti taşımamaktaydı. Araştırmanın neticesinde tam tahılların kalp krizi ihtimalini ve kalp rahatsızlıklarından kaynaklanan ölüm oranlarını azalttığı fark edildi.

Fakat uzmanlar araştırmada, tahıl yemenin kanserden dolayı ölme ihtimalini kaldırdığı sonucunun çıkarılmaması gerektiğini vurguluyor. Tam tahıllı gıdalar kalbi, kan şekerini ve insülin oranını düşürerek koruyor. Bu sebeple tahıllar diyetlerde ve kilo kaybında etkili olmaktadır.

 

Tahılların Diyet ve Kilo Vermeye Etkisi

Araştırmayı yapan bilim insanları, çalışmanın neticelerini günümüzde diyetler için tam tahılların önerilmesinin doğru olduğunu kanıtladığını ve tam tahılların kronik hastalıkları engellemeye yardımcı olduğunu söyledi.

2 YORUM

  1. Pingback: Çok Fazla Koşmanın Sağlığa Zararları » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir