Türkiye’de Ahtapot Üretimi

Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi, TÜBİTAK’ın da desteklediği projeyle, çiftlik kurmak için bir metreküp sudaki kavanozlarda ahtapot yetiştiriciliği yapıyor.

Türkiye’de Ahtapot Yetiştiriciliği Nerede, Nasıl Yapılıyor?

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde görev yapan bilim insanları ülkemizde bir ilke imza atarak su tanklarında ahtapot yetiştirmeye başladı. Proje yürütücüsü Su Yetiştiriciliği Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Şen, TÜBİTAK’ın da desteklediği projenin başarılı bir şekilde ilerlediğini belirtti.

Ahtapot Üretim Projesi

Pturkiyede-ahtapot-yetistiriciligirojede bir metreküp suda farklı kavanozlarda üretilen ahtapotlardan en yüksek verimin almak için gayret gösterildiği vurgulandı. Proje başarılı olursa, levrek, çipura ve orkinos balıkları gibi ahtapot yetiştiriciliği ve üretimi için de çiftlikler kurulabilecek.

Bu projenin bir örneğinin İspanya’da da uygulandığını söyleyen Doç. Dr. Şen, “Fakat biz burada aynı su tankının içinde ayrı kavanozlarda yetiştirme tekniğini uyguluyoruz. Bu şekilde bir metreküp suda daha çok ahtapotu sığdırırken, hem verimi artırıyoruz hem de maaliyeti artıracak etkenlerden arınmış oluyoruz” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Çalışmalara 10 ay önce TÜBİTAK projesi olarak başladıklarını açıklayan Şen, “Aynı tankta serbest dolaşıp yetiştirilen ahtapotlar pek çok dezavantajı bünyesinde barındırmaktadır. Mesela, bir tankta aynı cinsiyet olacak, aynı ebatta olacak, yuva yeri, yamyamlık önlenecek.

Fakat bizim uyguladığımız denenmemiş bu teknikle hem bir tanka daha fazla ahtapot koyuyor hem birbirleri ile etkileşimi engelliyoruz. Şu anda metreküpte 10 kilogramın üstüne çıkmayı başardık. Bu dünyada bir ilk olarak kayda geçti. Proje devam ettikçe verimi daha da artıracağız, gidişat onu gösteriyor” diye konuştu.

Ahtapotun Faydaları

Besin Değeri Yüksek

Ahtapot besin değeri bakımından çok zengin bir gıda olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Halil Şen, Türkiye’nin senede 3 milyon lira değerinde ahtapot ithal ettiğini buna karşılık 340 bin dolarlık ihracat yaptığını söyledi. Şen, “Biz bu teknikleri geliştirdiğimizde çiftlik ahtapotu yetiştirmek için cddi bir adım atılacak.

ahtapot-yemegi-resmi-salata

Karalar malesef kirleniyor ve denizlerin doğal olarak rezervleri belli. Onun için gelecek kuşakların sağlıklı beslenmesinin yolu denizler, nehirler ve göllerdir. Buralarda yapılacak çiftlik üretimleridir” dedi.

AHTAPOT SALATASI TARİFİ İÇİN >>>

1 YORUM

  1. Pingback: Ahtapot Yemeği Nasıl Yapılır » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir