Şeker Hastaları Bu Şartla Ananas Yiyebilir

Diyabet hastasıysanız, beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Kan şekeri seviyenizin bir kereliğine bile olsa düzensiz hal almasının ardından düzene girmesinin ne kadar zor olduğunu da biliyorsunuz.

Meyveler, vücudumuzda ihtiyaç duyulan her şeyi karşılar; mineraller ve lifler gibi. Meyvelerin içerdiği karbonhidrat bir sorundur ve özellikle diyabet hastaları için. Nedeni ise, karbonhidratın kan şekeri seviyesini ani dalgalandırmasıdır.

Sağlıklı bir beslenme için; tam tahıllı ürünler, meyveler, sebzeler ve baklagiller her öğün dengeli ve maksimum fayda sağlayacak şekilde tüketilmelidir. Yapmanız gerekenlerin başında işlenmiş gıda ürünlerinden ve hayvansal yağlardan uzak durmak. Ve bir de yapay tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.


-------- Sponsorlu --------

Taze ananasın çok fazla karbon içermediği; sodyum ve C vitamini açısından oldukça zengin olduğu bilinmektedir.

Ananas ile birlikte korkmadan tüketebileceğiniz ek besinler:

Yulaf ezmesi

Baklagil

Esmer pirin.

Bulgur

Makarna

Tam tahıllı ekmek

Arpa

Kurutulmuş ananas ve ananas suyu, meyvesine kıyasla daha fazla şeker içerir ve diyabet hastalarının tüketmesinde bir sıkıntı yoktur. Daha az şeker içeren gıdalar ile karıştırıp tüketirseniz daha faydalı olduğunu görürsünüz. Ne yazık ki, diyabet hastalı türleri ile gıda etkileşimleri yaşanabilmektedir. Beslenme uzmanına ya da doktorunuza danışmadan, beslenme düzeninizi ve alışkanlıklarınızı değiştirmemelisiniz.

Ananas tüketiyor musunuz? Faydalarından haberiniz var mıydı? Bizlerle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir