Pirinç Suyu Mucizesi ile Cilt Bakımı

Pirinç Suyu ve Tozu Cilt İçin Çok Etkili

Pirinç cilde çok faydalı bir besindir. Asyalı kadınların cilt güzelliğinde de pirincin önemli rolü vardır. Pirinç tarlalarında çalışan kadınların başka su olmadığı için pirinç suyuyla yıkandığı ve güneşte çalıştıkları halde bronzlaşmadıkları görülmektedir. Bunun nedeni ise pirinç güneşten koruyucu bir enzim ve güneşten korumada rolü olan bileşikler içerir.

Bu da doğal olarak ten renginin açılmasını sağlar. Ayrıca pirinci yiyecek olarak kullanmanın dışında maske ve tonik olarak da kullanabilirsiniz. Pirinç maskesi ve toniği ile ten rengi açılır. Düzenli olarak kullandığınızda ten renginizin daha da açıldığını görebilirsiniz.

Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Pirinç tozu, pişmemiş pirinçlerin öğütülmesiyle oluşturulur. Öğütülmüş pirinçlere süt veya su eklenerek bir macun kıvamı haline getirilir. Bu karışım yüz maskesi olarak kullanılır.

Pirinç suyu ise çok önemli bir sudur ve pirinçlerin içerisinde bekletilmesiyle oluşturulur.

Pirinç tozu ile Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Pirincin içerisinde bol miktarda PABA denilen bir madde bulunmaktadır. PABA cildin güneşten korunmasını sağlar. Bu enzim ayrıca C vitamini içermektedir.


-------- Sponsorlu --------

Pirinçte güneşten koruyan iki madde vardır: ferulik asit ile allantoin. Ferulik asit antioksidan etkili bir maddedir. Bilim insanları ferulik asitin C ve E vitaminine eklendiğinde güneş koruma kapasitesinin 2 kat arttığını gözlemlemişlerdir. Allantoin ise anti-enflamatuar bir özelliktedir. Allantoin güneş yanıklarını azaltır ve cildin onarılmasında katkı sağlar.

Pirinç Suyu Temizleyicisi ve Toniği Nasıl Uygulanır

Temiz bir kabın içerisine pirinçleri koyun ve suda bekletin.

Suyu parmaklarınız yardımıyla karıştırın.

Su yavaşça bulutsu bir hale gelecektir. Kaptaki suyu temiz başka bir kaba boşaltın.

Elde ettiğiniz pirinç suyuyla yüzünüzü birkaç kez yıkayın. Daha iyi sonuçlar için yüzünüzün kendiliğinden kurumasını sağlayın.

Pirinç Maskesi Tarifi

Bir avuç pirinci öğütün.

Bir çay bardağı sütü elde ettiğiniz pirinç tozuna ilave edin. Kıvamının maske amaçlı uygulanabilecek şekilde oluşması için karıştırarak dökün.

Macun kıvamına getirdiğiniz maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 20-30 dakika bekleyin.

Ilık su ile maskeyi durulayın.

Uygulanışı

Haftada birkaç defa bu tarifleri uyguladığınızda 1 ay içerisinde cildinizin daha beyaz ve canlı bir görünüme kavuşacağını fark edeceksiniz.

Pirinç suyu ya da maskesi sadece cildinizi beyazlatmakla kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkların da azalmasında etkili olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir