ÖFKE DUYMAK

Öfke

Öfkelenmek ve kızmak, insan bedenini sevinçten ve diğer ruhsal durumlardan daha çok etkiler. Öfke ve kızgınlık, kanı hemen hare­kete geçirir, sıcaklık verir, bedeni hararetlendirip, vücuttaki hıkları harekete geçirir. Eğer öfkelenmek orta kararda olursa vücut harare­ti yürekten bedenin dışına çıkar ve öfkeden hemen sonra beden kuv­vetlerinde ve beden cevherinde sevinç ve neşe belirir. Özellikle miza­cı serin olanlar aşırı öfkelenmezlerse o öfke nefsin bir hareketidir ve onlar için yararlıdır.

Olumsuz Sonuçları

Aşırı öfke ve kızgınlık kanı kaynatır, safrayı arttırır ve insan ben­zini değiştirir. Önce teni kızdırır sonra sarartır. Çünkü hayati cevher­ler bozulur ve insanın teninde renk kalmaz. Öfke ile kısa zamanda insan içgüdüleri karmaşık duruma girer ve görüntüdeki güzellik bo­zulur. Eğer çok büyük öfke birden bire yürekten koparsa can yürek­ten çıkar ve hemen helak olur yani ölür. Özellikle mizacı ateşli olan­lar için öfkelenmek zararlıdır.


-------- Sponsorlu --------

Öfke Nasıl Azaltılır

Öfkenin zararının giderilmesi için kalbe kuvvet verici soğuk şer­betler içilmelidir. Elma şerbeti, sandal şerbeti, gül ve limon şerbeti bu şerbetlere örnektir. Ya da soğuk karakterli cevahir macunu yenmeli ve soğuk ferahlatıcılar içilmelidir. Cevahir macunu da ferahlatıcı ilaç­lardandır. İçinde melisa, sığır dili gibi pek çok bitkisel madde ve ya­kut, inci, mercan gibi mücevherler olan bir ilaçtır.

Kontrolü

Öfkenin yatışması için güldürücü sözler söylenmeli ve sevilen şar­kılar, güzel sesler dinlenmelidir. Sevilen güzel ve sevimli kişilerle otu­rup bunlarla sohbet etmek öfkenin şiddetini giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir