Mide Ağrısını Geçiren Yöntemler – Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Mide Ağrısı Nasıl Geçer -Doğal Yöntemler-

Mide ağrıları tanımlanması zor yanma ile karışık kendini gösteren ağrılardır. Çoğunlukla gastrit, reflü, stres veya kolin gibi hastalıkların belirtisidir.

Bir çok nedene bağlı olarak oluşan mide ağrılarının bazıları kısa süreli olsa da çok uzun süren ağrılarla da karşılaşabilirsiniz. Mide Ağrısı nasıl geçer, mide ağrılarını bastırmak için yapmanız gereken 10 yöntemden bahsedeceğiz.

Mide Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler

Midenizde oluşan ağrıları, mide yanmasını engellemek için ilaçlara başvurmak yerine sizlerle paylaştığımız bu doğal tedavi yöntemlerini denemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Mide Ağrısına Zencefil Yöntemi

Zencefil mide rahatsızlıkların dindirmede inanılmaz etkili bir besindir. Kan dolaşımını kolaylaştırarak midemizde ki yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesini sağlar. Bunların yanında gaz önleyicidir ve bağırsak yolunun kaslarını rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sayede mide ağrılarından kurtulmanızı sağlar.

Isı Uygulama Yöntemi

Mide bölgesine yapılan sıcak kompres kasların gevşemesine yardımcı olarak midede ki ağrı, gerginlik ve krampları en aza indirir. Midenize sıcak kompres yapmak için sıcak su torbası veya elektrikli battaniyeyi tercih edebilirsiniz.

Kırmızı Biber ile Mide Ağrısını Geçirme

Acı biberin doğal bir anestetik özelliği vardır. Bu sayede midede ki ağrıları uyuşturarak rahatsızlığı azaltıcı etki gösterir. Aynı zamanda kırmızı biberin asit azaltıcı etkisi de vardır.  Bazı bakterileri öldürerek peptik ülsere karşı savaşır. Yediğimiz besinlerin sindirilmesinde de önemli rol oynar. Yalnız kırmızı biber tüketirken direkt olarak değilde başka besinlerle birlikte tüketmenizi tavsiye ederiz.

Nane ile Mide Ağrısını Geçirme

Mide için en etkili bitkilerden biri de nanedir. Sindirim sisteminden kaynaklanan neredeyse bütün problemlerin çözümde nane etkili bir bitkidir.


-------- Sponsorlu --------

Mide Ağrısını Geçirmek İçin Yoga Yapmak

Yoga hareketlerinden bir çoğu sindirimde de yardımcı hareketlerdir. Bağırsakların çalışmasına yardımcıdır. Özellikle yoga hareketlerinden bir tanesi olan “Apanasana” hareketi gaz ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olur. Karnınızı yumuşatır ve rahatlatır.

Mide Ağrısına Hardal

Hardalın içerisinde bulunan bazı güçlü anti-enflamatuar ve antiasti maddeler mide ağrılarını azaltmada oldukça yardımcıdır. Yemeğinizin içerisinde karıştıracağınız 1 kaşık hardal sayesinde mide ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Pirinç Mide Ağrısına

Prinç nişastalı yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Patates ve yulafta aynı pirinç gibi mide ağrılarını gidericidir. Bu tür nişastalı besinler midede uzun süre kalmaz ve asit geri akışına neden olmaz.

Hafif Yanmış Tost Ekmeği

Kulağa biraz garip gelse de yanmış tost ekmeğinin içerisinde bulunan karbon, toksinleri emer ve bir takım mikroorganizmaların bağırsaklardan geçmesini önler. Adeta bir filtre görevi görür. Bu sayede mide ağrısını hafifletme ve hatta mide bulantılarını geçirme özelliği vardır.

Uçucu Yağlar

Nane, zencefil, fesleğen, rezene, kekik, hindistan cevizi ve argan gibi bitkilerin yağlarının mide ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca sindirimi de kolaşlaştırır. Uçucu bu yağların mide ağrınızı geçirmesini istiyorsanız göbeğinize veya göbek deliğine bir kaç damla damlatıp hafifçe masaj yapmak yeterli.

Mide Ağrısına Soda

Sodanın içerisinde bulunan karbondioksit gazı mide içinde ki baskıyı ve ağrıyı hafifletir. Ayrıca mide asidinin nötralize edilmesini sağlar.  Bu özelliği sayesinde mide ekşimelerini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir