Kulak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kulak ağrısının çok değişik sebepleri bulunmaktadır fakat bazı unsurlar diğerlerine göre daha şiddetli olabiliyor.

Kulak ağrınız sırtınıza ulaşacak düzeyde şiddetli ise, fazla derecede ağrılı veya odaklanmamıza mani oluyorsa bu noktada bir hekime gözükmeniz daha doğru olabilir.

Fakat yine tamamiyle çaresiz durumda olmayın. Çünkü kulak ağrınızın geçmesi için evinizde yapabileceğiniz bir takım uygulamalar vardır.

Bu yazımızda Kulak Ağrısı ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Kulak Ağrısını Nasıl Geçiririm

Ağrıyan kulağa ısı uygulayın. Bunu yaparak ağrının uyuşmasını sağlayabilirsiniz. Kulağınıza belli bir mesafeden saç kurutma makinasıyla sıcak hava sağlayabilirsiniz. Eğer kulak ağrınız, kulağınızda bulunan sıvıdan kaynaklanıyorsa, bunu yaparak sıvının buharlaşmasına yol açacaktır. Ve bu şekilde kalıcı olarak kulak ağrınız geçmiş olacaktır.

Veya bunun yerine ılık suya batırılmış bezi 20 dk kadar kulağınıza kompres biçiminde uygulayabilirsiniz. Ağrının olma zamanına göre yenileme yapabilirsiniz.

Ağrı Kesici Kullanımı

Kesinlikle ağrınızın geçmemesi halinde iki veya daha çok ağrı kesici kullanmayınız, bir hekime görününüz. Ayrıca bu şekildeki bir pozisyonda Auralgan tarzı, kulak kanalına direkt olarak uygulanan lokal anestezik deneyebilirsiniz. Eczanelerde bulabilir veya internet üzerinden sipariş vererek satın alabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Bebek Yağı Kullanımı

Bebek yağı veya zeytin yağının kulağa damlatılması da kulak ağrıları için faydalı olabilir. Aşırı sıcak olmayana dek ısıtın ve 3-4 damla kulağınıza damlatın. Ortalama yarım saat bekleyin ve dışarı akmasını sağlayın. Ağrınız çabucak hafifleyecektir.

Soğan İle Kulak Ağrısı Tedavisi

Soğanı ezerek ince ve temiz bir bezle sıkı bir şekilde sarın. Yana doğru yatarak kulağınızın üstüne doğru yerleştirin. Şayet evinizde taze zencefil bulunuyorsa aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Fesleğen ve Nane İle Ağrıyı Kesmek

Nane ile fesleğenden elde edeceğiniz sularını, etkilenen kulağınız için kullanabilmeniz mümkün. Fesleğen suyu kulak içine uygulanabilir fakat nane yağı, kulak etrafına uygulanması gerekir.

Eğer kulak ağrınız bulunduğunuz bölgedeki rakım farklılıklarında kaynaklanıyorsa, bunu geçirmek için sakız çiğnenebilir.

Kulakta Oluşan Ağrıyı giderme yöntemleri ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir