Kalp Sağlığı için Yeşil Çay İçmek

Yeşil çayın kalp hastalıkları riskini % 45 oranında azalttığı öne sürüldü.

HOLLANDA’da 37 bin kişinin katılımı ile yapılan araştırmalarda, günde 3 fincan yeşil çay içmenin kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde % 45 oranında azalma olduğunu ortaya koydu.

Diyetisyen Sanem Apa Doğan, yeşil çay ile ilgili yapılan son çalışmalarda bahsetti. Apa, “Yeşil çay içtikten 30 dakika sonra kan damarlarınızdaki kan akışı daha kolay olmaktadır” dedi.

5 bin seneden daha uzun zamandır kullanıldığı bilinen yeşil çayın, doğadan gelen en büyük iyilik olduğunu belirten Diyetisyen Sanem Apa Doğan, Hollanda, Japonya ve Çin’de yapılan çalışmalara göre yeşil çayın kalp hastalıklarını engellemeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Apa, Hollanda’da yapılan ve 37 bin kişinin katıldığı araştırmada, günde 3  fincan yeşil çay tüketiminin kalp sağlığına iyi geldiği ve kalp hastalıklarını bağlı ölümlerde ortalama % 45 oranında  azalma yaşandığını vurguladı.


-------- Sponsorlu --------

Yeşil çayın en önemli bileşiği olan Epigallokateşingallat (ECGC)’nin pek çok rahatsızlığa iyi gelen ve tedavi edici özelliği olan bileşik olduğunu dile getiren Apa, “Kalp sağlığı tüm sağlığın korunmasında en önemli etkiye sahiptir. Kalp sağlığınızı korumak belki de yeşil çay içmek kadar kolay. Çalışmalar hafif ve aromatik yeşil çay ile kalp hastalığının temel nedenleri olan total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerinde iyileştirici ve düzenleyici rol aldığını göstermiştir. 4 hafta süreyle düzenli bir kullanımında ilaç tedavisi olmaksızın LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerinizi düşürebilirsiniz” dedi.

‘Kateşin ile flavonoidler gibi polifenoller ile antioksidan kapasiteyi arttırıyor. Bu şekilde vücutta serbest radikallerin oluşmasını azaltarak, hücre ve molekülleri zararlı etkilere karşı koruyor. Çünkü serbest radikaller vücutta pek çok hastalığa neden olabiliyor’ diyen Diyetisyen Sanem Apa,  kandaki antioksidan kapasitesini çoğaltan yeşil çayın, LDL kolesterol diye adlandırılan kötü kolesterolün düşürülmesine destek olduğunu ifade etti.

Apa, “Yeşil çay içtikten 30 dakika sonra kan damarlarınızdaki kan akışının daha hızlı ve kolay olur. Çünkü içtiğiniz yeşil çay sizi rahatlatarak kanın daha kolay akmasına sebep olur. Açık olan yeşil çayların nasıl toplandığını, hangi koşullarda muhafaza edildiğini bilmediğimiz için ve yeşil çaydan en ideal şekilde faydalanmak için doğru ve güvenilir kaynaklardan elde edilmiş olanları tercih etmeli ve demleme süresi 2- 3 dakikayı aşmamalıdır” dedi.

1 YORUM

  1. Pingback: KİLO ALDIRMAYAN 12 YİYECEK — Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir