Kalp Dostu Damar Açıcı Alıç Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sürekli paylaştığımız bir konu… Çünkü işe yarıyor… Yazımızda alıç marmelatı ve alıç sirkesi tarifi linkleri de var. Alıcı satın alabiliriz veya bir haftasonu şehrin dışına çıkıp tepelik alanlarda bulabiliriz.

Kas spazmı, kalp zayıflığı, çarpıntı, migren, baş dönmesi, uykusuzluk, huzursuzluk, göğüs ağrısı gibi problemlere karşı alıç meyvesi nasıl kullanılır? Lütfen bu meyveyi mevsiminde tüketelim ve PAYLAŞALIM…

Yabani bir sonbahar meyvesi olan Alıç; 10 metreye kadar yükselebilen dikenli dallara sahip bir ağaçtır. Bilimsel adı Crataegus monogyna’dır. İngilizce’de Hawthorn olarak bilinir. Aluç, alınç olarak da isimlendirilmiştir. Ekşiden, elma tadına kadar çok çeşitli tatlara sahip bir meyvedir.

Yuvarlak bir görünümü olan ve kırmızı, beyaz, sarı, yeşil, pembe tonlara sahip değişik türde meyveleri rengine göre değişik tatlar içermektedir. Anadolu coğrafyasında pek çok türü mevcuttur. Antioksidan olarak zengin bir meyvedir. Ormanlık ve çalılık yerlerde yetişmektedir. Sonbaharın başı itibari ile olgunlaşmaya başlayan bu meyve kışa kadar ağaçlardan toplanabilir.

Alıç Faydaları Nelerdir? Alıçın Kullanım Şekli

Migrene, Kalp Ritmi Bozuluğuna Karşı Alıcın Faydaları
Alıç kalp sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Bu hem geleneksel hem de modern tecrübelerle görülmüştür. Kalpte ritim bozukluğu, kalp çarpıntıları, kalp kaslarında güçsüzleşme ve zaafiyet, hipertansiyon, damar sertliği gibi sağlık problemleri için alıç kullanılabilir. Aluç meyvesi kalp sağlığı dışında; sinir sistemini yatıştırıcı olarak, idrar söktürücü, anti-müshilaj ( ishal kesici, kabız yapıcı ), spazmlara karşı kullanılır. Migrene, bağ ağrısına ve göğüs ağrısına karşı etkilidir. Bağırsak enfeksiyonları, bazı mide rahatsızlıklarına, uykusuzluğa karşı oldukça faydalıdır.


-------- Sponsorlu --------

Aluç meyvesi kanda bulunan LDL ( kötü kolesterol ) ve trigliserit ( kandaki yağ ) oranını düşürmekte, yine kalp ve akciğer çevresinde yağlanmanın önüne geçmektedir. Ayrıca bu meyve, bağırsak enfeksiyonlarına karşı ve tenyalara karşı çok faydalıdır. Alıç, konjestif kalp yetmezliği (CHF), göğüs ağrısı ve düzensiz kalp atışı gibi kalp ve kan damarlarının hastalıkları için kullanılır.

Alıç Nasıl Kullanılır?

Alıç meyvesi ortalama 6 hafta kullanılarak kalp sağlığına önemli bir beslenme desteği sağlanılabilir. Genel olarak 6-8 haftalık bu kullanımlar alıç çayı şeklinde olmaktadır. Ancak meyve şeklinde de tüketilebilir. Genel olarak mevsiminde günde bir avuç alıç tüketilirse ( minumum 15 gün) kalp ve damar sağlığını desteklediği migreni ve kronik baş ağrısını aldığı, göğüs ağrısı, kas spazmı gibi sorunlara çok iyi geldiği belirtilmiştir. Mevsiminde; diğer meyveler yerine bir süre alıç meyvesi tüketilebilir ve pek çok fayda sağlanabilir.

Alıç Çayı Tarifi

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek- yaprak ve meyve karışımı ( sadece meyve veya meyve-yaprak karışımıda olur ) kaynamış bir bardak suya atılır ve 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Daha etkili olması için genel olarak balla tatlandırarak içilir.

Ayrıca piyasada alıçtan yapılan ekstreler bulunmaktadır. Eğer alıç meyvesinin kendisini bulamadıysanız bu ekstrelerden alabilirsiniz. Ancak alırken dikkat etmeniz gereken nokta, mümkün olduğunca en kalitelisini araştırın ve alın…

Ayrıca eğer kalp ilaçları kullanıyorsanız, alıç çayı veya ekstresi kullanımı için muhakkak doktorunuza baş vurun. Çünkü süre kullanımlarda alıcın damarları genişletici bir etkisi vardır ve kalp ilaçlarının bir kısmı da aynı etkiye sahiptir. Bu sebeple istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmaması için doktor tavsiyesi şarttır.

Sağlıcakla Kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir