ıhlamur

Ihlamur ve ıhlamur Çayının İnanılmaz Faydaları!

Makalemizde ıhlamur ve ıhlamur çayının faydalarından bahsedilmektedir.

Her hastalığın veya rahatsızlığın tabiatta bir şifasının olduğu muhakkaktır. Bunu her ilacın veya tedavi yöntemin içerisinde bitkisel kaynakların yer almasından görebiliriz. İşte o şifalı bitkilerden birisi de ıhlamurdur. Dünyanın birçok yerinde doğal bir antibiyotik olarak kullanılır. Özellikle kışın soğuklarından korunmak ve salgın hastalıklardan kurtulmak için ıhlamur çayı sofralardan eksik olmaz. Gelin vazgeçilmez şifa kaynağı olan ıhlamurun faydalarını öğrenelim.

Ihlamur ve ıhlamur çayının faydaları…

Gribe karşı büyük bir savunma aracıdır diyebiliriz. Kışın ıhlamur çayının fazla tüketilmesi de bu yüzdendir. Gripten ve nezleden korunmaktır. Kışın soğuk algınlığı ve gribe yakalanan kişilere de ıhlamur çayı içirilir. Bu vücuttaki zararlı toksinlerin dışarıya atılmasına ve hastalık virüslerinin temizlenmesine neden olur.

Kışın yine oldukça sık rastlanan öksürük problemlerine karşı ıhlamur çayı büyük bir şifa kaynağı olara kullanılır. Özellikle ıhlamur çayı + bal + limon karışımı kışı yaşanan her türlü hastalığa karşı şifa sağlar.


-------- Sponsorlu --------

Aşırı yorgunluk hissedenler ve bu nedenle işlerini yapamayanlar içinde enerji sağlar. Vücudun direncini arttırarak, kan dolaşımının hızlanmasına neden olur.

Çağımızın vebasından biri olan strese karşıda ıhlamur çayı büyük bir çözümdür. Kendinizi kötü hissettiğinizde, psikolojik olarak sizi yıpratan düşüncelere kapıldığınızda, aşırı işten dolayı bezginlik ve bitkinlik geldiğinde ıhlamur çayı içebilirsiniz. Hatta karanfille beraber tüketildiğinde sinir sisteminin daha da iyi duruma gelmesini sağlar. Buda stresi ve yarattığı kötü düşünceleri ortadan kaldırır.

Göz ağrısı yaşayanlar için de önerilir. Ihlamur suyunun pamuk yardımıyla göze sürülmesi, gözlerin dinlenmesine ve ağrıdan kurtulmasını sağlar. Özellikle ofislerde bilgisayar başında çalışan kişiler için tavsiye edilebilir.

Cildin güzelleşmesi içinde kullanılabilir. Bu bakımdan ıhlamur yapraklarının kaynatılması ve cilde sürülmesi yeterli olacak.

Damarların tıkanmasını önleyen ve sertleşmenin yaşanmasını önleyici mineralleri içerisinde barındıran ıhlamur sayesinde kalp ve damar sorunlarının yaşanması da söz konusu olmaz.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Buda kabızlığı olanların rahatlamasına yardımcı olur. Sindirim sistemini düzene sokar.

Uzmanlar ıhlamur çayını yaparken içine bir kaç tutam da dağ kekiği atılmasını öneriyor. Etkileşime girerek faydasını resmen katlıyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir