Hayat Kurtaran En İşe Yarar Pratik Bilgiler

1 — Buzdolabının Buzluk Kısmı

Eğer yiyecekleri buzdolabının buzluk kısmına ya da derin dondurucuya atarsanız, döndüğünüzde ilk günkü gibi taze yiyebilirsiniz. Peki, dondurma işleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmemiş olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Bir bardağın içerisine su doldurun ve buzluğa koyun. Bardaktaki su donduktan sonra üzerine bir tane demir para yerleştirin ve buzluğu kapatın.

Döndüğünüzde para hala donmuş suyun üzerindeyse, yiyecekleriniz sağlıklı demektir. Para, bardağın dibine çökmüş ise o yiyecekleri sakın yemeyin.

Bu, buzdolabınızın yiyecekleri yeterince soğutamadığını ve yiyecekleri koruyan buzun eridiğini gösterir. Demir parayı ne kadar dipte bulursanız, yiyeceklerinin bakterilenmiş ya da çürümüş olma riski artacaktır.

2 — Araba Camının Buğulanması

Araç sahipleri kışın hemen hemen her gün araba camında buğu oluşmasından şikayet ederler.

İlk olarak banyonuzda her zaman elinizin altında bulunan traş köpüğü ve bir bez alın.

Araç camınızdaki buğulanmayı iyice temizleyin ve camdaki nemi alın. Daha sonra araba camınıza traş köpüğünü sıkın ve bir bez yardımıyla iyice yayın.


-------- Sponsorlu --------

Sonrasında temiz bir bez yardımıyla traş köpüğünü temizleyip yolunuza devam edebilirsiniz.

3 — Zehirli Yılan

2 diş izi gördüyseniz, bilin ki yılan zehirlidir ama sıralı dişler yılanın zehirli olmadığını gösterir.

4 — Kırık Parmak

Parmağınız kırıldığında doktora yetişene kadar atel yapmak isterseniz bir kürdan ve bir lastik size yeterli olan malzemedir.

5 — Araba Çizikleri

Arabanızdaki ufak çiziklerden aynı renkteki oje ile kurtulabilirsiniz. 2-3 kat sürmeniz yeterli. Ön camda çatlak oluştuğunda da şeffaf oje sürün. Oje, minik çatlakların büyümesini engelleyecektir.

6 — Yuvasına Küçük Gelen Piller

Yuvasına küçük gelen pilleri kullanabilmek için kalan boşluklara alüminyum folyo ekleyebilirsiniz.

7 — Araç Tamponlarındaki Göçükler

Araç kullanan hemen herkesin başına küçük kazalar gelir. Bunlar sonucu araçlarda oluşan kozmetik hasarlar görüntü açısından kötüdür.
Birçok kullanıcı bu hasarlar için tamircinin yolunu tutuyor. Ancak özellikle araç tamponlardındaki ezilme ve göçmeleri kolaylıkla düzeltmek mümkün.

Uzakdoğulu bir sürücü tamponu çöken aracına sıcak su dökerek tamponu eski haline getirdi. Sıcak suyu döktükten sonra kaputu açıp içeriden baskı uyguluyor ve işte sonuç…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir