Enerji İçeceklerinin Zararları Düşündüğümüzden Çok Daha Fazlaymış

Yorgun hissettiğinizde hemen enerji içeceğine sarılanlardan mısınız? Kahve ve soda tüketiminizi de azaltmayı düşünüyor musunuz? Az sonra okuyacaklarınızdan sonra bir daha enerji içeceği içerken iki kez düşüneceksiniz. Çünkü enerji içeceklerinin sanılandan daha zararlı olduğu ortaya çıktı.

Danimarka Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmaya göre deneye katılan kişilerin %42’sinin enerji içeceğinin yan etkilerini yoğun bir şekilde hissettiği görüldü.

Yan etkiler de bir hayli kötü.

Birçoğumuz daha zinde hissetmek için enerji içeceği içeriz. Markası farketmeksizin bütün enerji içeceklerinden çok fazla kafein ve şeker bulunur.

3,682 kişinin katıldığı deneyde enerji içeceğinin olumsuz etkileri gözler önüne serildi. Sık sık enerji içeceği içmenin zararlı yan etkileri ve uzun vadede sağlığınıza zararı varmış.

Yayımlanan bir makaleye göre aşırı derecede kafein tüketimi aşağıdakilere neden oluyormuş:

Uykusuzluk
Kalp çarpıntısı

Huzursuzluk
Öte yandan bunlar da daha ciddi yan etkileri:

Baş ağrısı ve migren
Alerjik reaksiyonlar

Depresyon ve anksiyete
Stres hormonu salınımı
Bağımlılık


-------- Sponsorlu --------

Deneye katılan kişilerden %42’si enerji içeceklerinin yan etkilerini yoğun bir şekilde yaşadı. Yan etkilerin baş göstermesinin asıl nedeni ise bu tür içeceklerdeki farklı maddelerin karışımı. Tabii ki en önemlisi de kafein ve şeker içermeleri.

Yan etkiler geçici olsa da uzun vadede zararı dokunuyor enerji içeceklerinin. En iyi sık sık enerji içeceği tüketmemek.

Enerji içeceklerinin zararları bunlarla da bitmiyor. Danimarka’daki araştırmada yine şekerli içeceklerin obezite, tip 2 diyabet ve diş çürümesine neden olduğu görüldü.

Yüksek miktarda şeker içeren bu tür içecekler uzun vadede ölümcül hastalıklara neden olabiliyor. Enerji içecekleri marketten alabileceğiniz en zararlı ürünlerden. Yapılan bir başka araştırmada ise enerji içeceklerinin diğer şekerli içeceklere oranla %10-30 daha fazla şeker içerdiği kanıtlandı.

Bu da yetmezmiş gibi enerji içeceklerinin marketteki satış boyutları da arttı. 2010 yılında enerji içeceklerinin sadece %15’i 500 ml idi. 2013 yılında ise 500 ml’lik enerji içeceklerinin oranı %47 arttı. Günümüzde ise neredeyse enerji içeceklerinin hepsi 500 ml boyutunda.

Danimarka Sağlık Bakanlığı, özellikle çocukların enerji içeceği tüketmemesini öneriyor. Küçük çocukların gelişmemiş bünyeleri bu yoğunluktaki kafein ve şekeri kaldıramıyor. Bakanlık, aileleri de çocuklarına enerji içecekleri almamaları konusunda uyarıyor.

Bir dahaki sefere enerji içeceği içecekken bu bilgileri aklınızdan geçirin. Son olarak da insanları enerji içeceklerinin tehlikeleri hakkında uyarmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir