Düğün Pastalarında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Uzmanlar, düğün mevsimine girerken pastalara da dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, yapılan çalışmalarda Türkiye’de yaş pastaların hijyenik ve bakteriyolojik kalitelerinin iyi olmadığının belirlendiğini ifade ederek, “Düğün sezonuna giriyoruz, bundan dolayı düğün pastalarına daha büyük bir özen gösterilmesi gerekiyor” dedi.

Dr. Akdur yaptığı açıklamalarda, yaş pasta olarak servis edilen kremalı pastaların, her yaştan kişi tarafından sevilerek tüketilen gıda maddeleri olduğunu ifade etti.

Düğün pastalarının kesinlikle güvenilir markalardan alınması gerektiğinin altını çizen Dr. Akdur, merdiven altı ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Dr. Akdur, tüketime sunulan çoğu yaş pasta örneğinde, besin zehirlenmesi yapan bakteriler ürediğini vurgulayarak, ürünlerin hijyenik kalitesinin iyileştirilmesi için üretim ve satış noktalarında gıda güvenilirliği bilincinin oluşturulması ve etkili bir kamu kontrolü uygulanması gerektiğini açıkladı.

Düğün, doğum günü ve diğer özel günlerde yaş pasta tüketilmesinin, dünya genelinde yaygın bir alışkanlık olduğunu dile getiren Dr. Akdur, şu şekilde konuştu:

“Düğünlerde pasta kesilmesi yeni evlenenlere bereket, doğurganlık ve mutluluk isteklerinin iletilmesinin bir aracı olarak kullanılıyor. Yaş pastalar hazırlanırken, kek ve benzeri fırında pişmiş ürünler üzerine krema, meyve, meyve jöleleri, çeşitli soslar, şeker şurupları gibi gıda maddeleri ilave ediliyor. Ayrıca bunların üzerine çikolata, meyve, kuru yemiş ve Hindistan cevizi gibi gıdalar da koyulmaktadır. Bu şekilde farklı lezzete ve görüntüler elde ediliyor. Pastaların fırında pişmiş olan yerlerinde mikrop kirliliği bakımından aşırı bir problem yoktur. Fakat bunun üzerine konulan kremalı kısımlar ile süsleme esnasında eklenen Hindistan cevizi, çikolata, kremşanti gibi ısıl işlem uygulanmayan katkılar mikrobik kirlenmeye ve bozulmaya çok daha elverişlidir. Ayrıca pastaların üzerine ve içlerine konulan krema ve benzeri maddeler, genelde süt ve yumurta gibi gıdaları içermektedir ve bunlar bakteri üremesi bakımından oldukça uygun ortamlardır.


-------- Sponsorlu --------

Tüm bu nedenden dolayı pastaların hazırlanışı esnasında hijyenik kurallara uyulmaması durumunda pastaların bakterilerle kirlenmesi bakımından çok büyük risk oluşmaktadır.”

Toplu Gıda Zehirlenmeleri ile Karşılaşabilirsiniz

Prof. Dr. Recep Akdur, her türlü ekipman ve üretim alanlarında hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde, yaş pastalardan kolaylıkla mikrop bulaşabileceğini ifade etti.

Gıda güvenliğinin, yaş pastalarda daha çok önem kazandığını vurgulayan Dr. Akdur, sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

“Yapılan çoğu çalışmalarda, Türkiye’de yaş pastaların hijyenik ve bakteriyolojik kalitelerinin iyi olmadığı belirlenmiştir. Yaş pasta düğünlerde hemen hemen 500 kişi gibi kalabalık bir gruba ikram ediliyor.

Bu yüzden pasta kalitesinin ve hijyeninin yeterli olmaması durumunda toplu gıda zehirlenmesi meydana gelebiliyor. Düğün sezonuna giriyoruz, bundan dolayı ilgililerin düğün pastalarına çok daha fazla özen gösterilmesini sağlamalıyız. Marka ve hijyenik pastanelerin ürünlerine göre merdiven altı ürünler çok daha ucuzdur. Fakat bu tür yerlerde üretilen pastaların sağlık bakımından çok büyük riskler oluşturduğu unutmamalıyız. Bu yüzden halkımız arasında hijyenik gıda bilincinin oluşturulması ve çevrelerine merdiven altı ürünleri tercih etmemeleri konusunda bilgi sağlaması oldukça önem taşıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir