Defne Yaprağı Çayı Faydaları ve Kullanımı

Defne; Akdeniz de yetişen her daim yeşil kalabilen, gözümüze güzellik, damağımıza lezzet cildimize de güzellik katan bir bitkidir. Defne ülkemizde Ege , Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde de yetişir. İnsanlar ilk çağlardan beri defneyi bulmuş ve onu hem yemeklerinde kullanmış hem de ekonomik olarak faydalanmışlardır.

Defne yaprağı hoş kokusu ve aroması ile anılsa da bu bitkinin sağlığımız için de inanılmaz faydaları vardır.

Defne Yaprağı Çayı Faydaları

* Migreni ve baş ağrılarını giderir. Ateşi düşürür. Kolesterolü dengeler. Defne Yaprağı çayı sindirimi hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Saçların dökülmesini engeller ve saçların uzamasına yardımcı olur. Alzheimer hastalığına faydalıdır. Görme problemlerine iyi gelir. Grip ve soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur.

* Balgam söktürme özelliği vardır. Adet kanamasını düzenler, adet kanaması az olan kadınların adet kanamalarının artmasını sağlar. Terlemeyi sağladığı için vücuttaki mikropların ter yardımı ile dışarı atılmasını sağlar. Diş ağrılarını geçirir. Sindirimi rahatlatır, gaz giderici özelliği vardır.

* Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Cilt kanseri ve kan kanseri (lösemi) hastalığında oldukça faydalıdır. Mideyi güçlendirdiği için mide hastalıklarına özellikle ülsere faydalıdır.

Parkinson hastalığına iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kırışıklıkları önler, cildi gençleştirir. Vücutta oluşan egzama ve sedef hastalığına oldukça faydalıdır.


-------- Sponsorlu --------

Defne yaprağı çayı viral enfeksiyonlar ve mantara faydalıdır.

* Vücuttaki enzim salgılanmasını ve hormonları düzenler. Bel ağrılarına iyi gelir. Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Açık yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Solunum yolu hastalıklarına özellikle astıma faydalıdır. Kulak ağrılarına iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır.

* Romatizmaya iyi gelir. Kuru ciltlere çok faydalıdır. Defne yaprağı çayı akne tedavisinde oldukça faydalıdır ve akne oluşumunu engeller. Artrit gibi kemik hastalıklarına iyi gelir.

Sakinleştirici özelliği vardır.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır

1 su bardağı klorsuz suyu çaydanlığa 3 adet defne yaprağı ile birlikte koyup kaynatın.

Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp üç dört dakika demlenmesini bekleyin.

İçimini yumuşatmak isterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Ayrıca defne yaprağı çayı öksürük gidermede kullanmak istiyorsanız da yarım litre suya dört yemek kaşığı bal, yirmi adet defne kurutulmuş defne yaprağı ile iki adet limonun suyunu sıkarak kısık ateşte kıvamı yoğunlaşana kadar ısıtın. Ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Ardından kapalı bir kaba koyup buzdolabına koyun. Öksürüğünüz geçene kadar günde 2 veya 3 kaşık almanız yeterli olacaktır.

Ayrıca defne yapraklarının yaymış olduğu kokunun evinizdeki haşereleri de uzaklaştırdığını da belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir