Damla Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sakız Ağacı Reçinesi Damla Sakızı Nedir?

Akıttığı gözyaşları ile yüz yıllardır sağlık ve lezzet sunan bu ağaç halk dilinde damla sakızı olarak kullanıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Falım sponsorluğu ile damla sakızı ağaçları şuan koruma altına alınmıştır.

Mastika sakızı olarak da bilinen damla sakızı genellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişen sakız ağacından elde edilen bir tür reçinedir. Bu reçine ağaçlardan toplandıktan sonra kurutularak damlacıklar halinde satılır ve Yunanistan ‘ın Sakız Adası’nda geleneksel olarak üretimi yapıldığı için ismi buralardan gelir.

Tarihi ortaçağa kadar dayanır. Sakız ağaçı erkek ve dişi olarak iki türden oluşur. Damla sakızı sakız ağacının erkek olanından elde edilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

Damla Sakızının Faydaları

Damla Sakızı Faydaları Nelerdir?

★ Damla sakızı antiseptik özelliğe sahiptir. Bu sebeple diş macunlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Kuru halde bulunan damla sakızı ağza alınıp çiğnendikten sonra yumuşar. Ağız sağlığını koruyucu özelliği vardır. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Ağız kokusunu önler.

★ Toz haline getirilip suya karıştırılarak tüketildiğinde nefes darlığına karşı şifa olur. Karaciğer içinde faydalıdır.


-------- Sponsorlu --------

★ Havanda dövüldükten sonra bal ile karıştırılarak tüketildiğinde astım hastalığına karşı şifa sağlar.

★ Mide yanması, ekşimesi gibi durumlarda yemeklerden yarım saat önce damla sakızının çiğnenmesi fayda sağlayacaktır.

★ Damla sakızının çok mühim bir faydası vardır. Ülser’e yol açan Helicobacter Pylori isimli bir bakteriyi yok edici özelliği vardır. Bu sebeple mide yanması ve ülser hastalığı olan kişilere damla sakızı kullanmaları tavsiye edilir.

DAMLA SAKIZI – SAKIZ AĞACI

Damla Sakızı Kullanım Alanları

Damla Sakızının Kullanımı: Özellikle muhallebi ve tatlılarda damla sakızı Türk mutfağında kullanılmaktadır. Ayrıca dondurma ve kahve çeşitlerine aroma vermesi sebebiyle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Damla sakızlı dondurma, damla sakızı aromalı Türk Kahvesi…

Damla sakızı ile sakız reçeli yapılmaktadır. Bu reçel direk olarak tüketildiği gibi aroma verici olarak da tercih edilmektedir.

Ciklet ve sabun sanayisinde kullanımı mevcuttur.

Ev temizliğinde istenmeyen kokuların giderilmesinde oldukça etkilidir. Küf gibi ağır kokulu yerler temizlendikten sonra temizlediğiniz yere bir peçete veya pamuğa sarılı bir şekilde koyulan damla sakızı sayesinde bir kaç gün içinde kötü kokular kalmayacaktır.

Damla sakızı aktarlarda ve marketlerde bulunabilir. Genellikle şeffaf küçük poşetler içinde satılmaktadır.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir