Çölyak Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Hakkında Bilgi

Halk arasında çölyak hastalığı olarak geçen glüten enteropatisi, ince bağırsakta glüten proteinine karşı olarak ömür boyu gösterilmiş bir alerjidir. Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Sorusu da sıklıkla sorulan ve merak edilmekte olan sorular arasında yer almaktadır.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı ilk olarak şişkinlik, kilo alamama ve karın ağrısı gibi şikayetlerle kendisini belli etmektedir. Bu tarz durumlar ne kadar masum duruyor olsa da çölyak hastalığı genellikle farklı hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Çavdar, arpa, buğday ve yulaf gibi besinlerde yer alan glütenden uzak durmak ise şuan hastalığın tek tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Çölyak hastalığını ömür boyu devam eden bir gıda alerjisi olarak tanımlayabiliyoruz. Vücudun glüten bulunan besinlerden dolayı 12 parmak bağırsağında yapı bozulması görülmektedir. İnce bağırsakta özellikle başlangıç kısmında normal yetenek kaybedilmektedir. Bu yüzden kişilerin gelişim faaliyetlerinin yoksun olduğunu görebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nedir?

Çölyak hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen belirtileri de değişiklik göstermektedir. Çölyak hastalığı belirtileri şu şekildedir:

– İshal ve istifrağ: Çocuklarda ve yetişkinlerde en sık görülen belirtiler arasında ishal ve istifrağ yer almaktadır.

– Karın ağrısı ve şişkinlik: Hem yetişkinlerde hem çocuklarda görülen ortak belirtilerden birisi de; karın ağrısı ve şişliktir. İki yaşından küçük olan çocuklarda midede anormal bir şişlik görülebilmektedir. Aynı zamanda ishalin aksine kabızlık da görülebiliyor.

– Hızlı kilo kaybı: Vücutta besinlerin emilimi tam olarak gerçekleşmediği için çölyak hastalığına sahip olan kişilerin hızlı şekilde kilo verdiğini görebilirsiniz. Çocuklarda ve bebeklerde normale göre daha az gelişim de belirtiler arasında yer almaktadır.

– Kemik yumuşaması, eklem ağrısı ve kemik ağrısı: Yetişkinlerde en fazla karşımıza çıkan belirtilerden birisi eklem ağrısıdır. Yaşı ilerleyen kişilerde ise, kemik yumuşaması ve erimesi görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir