Fibromiyalji Hastalığı Nedir – Sürekli Yorgunluk Sebebi

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Sürekli Yorgunluk Hastalığı

Üzerinizde bir uyuşukluk hissedince çoğu zaman bunun geçici olduğunu düşünüp önemsemezsiniz.

Genelde hislerinizde haklı olabilirsiniz. Ancak bunun fibromiyalji sendromunun da belirtisi olabileceğini bilmemiz lazım.

Fibromiyalji sendromu, eklem bölgelerinde ve kaslarda ağrıya yol açan ve beraberinde yorgunluğu getiren kronik bir hastalıktır. Sendroma sahip insanlar normal kişilere göre herhangi bir rahatsızlıktan daha şiddetli etkilenirler.

Ankara Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre Türkiye’de 100 bin kişinin Fibromiyalji sendromu hastalığına sahip olduğu anlaşılmıştır.

Mayo Clinic’te açıklananlara göre rahatsızlığa sahip kişilerin çoğunluğu kadınlarmış. Diğer yandan genetik faktörler de çok önemli. Ailenizde bu sendroma sahip olan biri varsa, sizin de rahatsızlığa yakalanma şansınız bir hayli fazla.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin verilerine göre fibromiyalji sendromunun tedavisi de bir hayli zormuş. En önemli olan şey ise sendromun belirtilerinin fark edildiği an hemen doktora başvurmanız. Erken teşhis bu rahatsızlıkta çok önemli.


-------- Sponsorlu --------

Yine Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin verilerine göre, fibromiyalji sendromu olan kişiler normal insanlara göre daha fazla ağrı ve acı çekiyor, ağrıları daha uzun süreli devam ediyor, ağrı ve acıya karşı hassasiyetler artıyor ve sağlıklı bir şekilde düşünemiyorlar. Kronik ağrılar uyku düzenini de etkilediğinden kronik yorgunluk hissetmeniz de muhtemel

Fibromiyalji Sendromun Bilinen En Yaygın Belirtileri ise şunlardır

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma

Sabah sersemliği

Hassas bağırsak sendromu

Eklem ağrıları, kemiklerin ağırması

Migren ve şiddetli baş ağrıları

Ağrılı mesane sendromu

Yukarıdaki belirtilerden bazılarına sahip olsanız bile bu fibromiyalji sendromu olduğunuzu göstermez. En sağlıklı olanı hekiminize görünmek.

Tedavi edilemeyen kronik ağrılarla yaşamak fiziksel ve psikolojik hastalıklara yakalanmanıza yol açabilir. Erken teşhis ve erken tedavi önemlidir. Teşhis koyulduktan sonra zamanla sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Fibromiyalji sendromu ilaç kullanımı, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli uyku ile geçiyor.

Fibromiyalji sendromu ve belirtileri hakkında sevdiklerinizi bilinçlendirmek için paylaşmayı ihmal etmeyin. sağlıcakla kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir