Burunda Kemik Eğriliği Ameliyat Gerektirir mi ?

Bu yazımızda Burun Eğriliği ile ilgili halk arasında bilinen yanlışları siz değerli Bilgi Doktoru okuyucuları için paylaştık.

 

Özellikle gece uykularında problem haline gelen burun tıkanıklığı bu sorunu yaşayan kişilerin ilk olarak aklında burunda kemik veya kıkırdak eğriliği mi var sorusunu getirmektedir. Ve bu tür durumların çoğunda da tedavi seçeneğinin deviasyon ameliyatı olduğu düşünülür.

 

Burunda Kemik Eğriliği bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir mi?

“Septum Deviasyonu” olarak adlandırılan durum burun tıkanıklığının yaygın bilinen nedenlerindendir. Kemik-kıkırdak eğrilikleri, burun içerisinde bulundukları yere ve eğriliğin boyutuna göre farklı şiddetlerde tıkanıklık yapabilirler.

Örneğin burun deliklerine yakın yerde bulunan bir eğrilik, giriş bölgesinin dar olması nedeniyle hastaya çok sıkıntı verebilir. Aynı şiddetteki bir eğrilik daha gerideyse hiçbir belirti vermeyip burun tıkanıklığına dahi neden olmayabilir. Ancak ileri düzeyde bir eğrilik, yeri nerede olursa olsun genellikle solunumu engeller.

Bu şekildeki burun tıkanıklıklarının tedavisinde “burun eğriliği ameliyatı”, diğer adıyla “deviasyon ameliyatı” gerekebilir.


-------- Sponsorlu --------

 

Burun Değişimi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Burun kemiği gelişimi 18 yaşına kadar devam etmektedir.Burun tıkanıklıklarının diğer bir nedeni de burun etleri, tıbbi adıyla “Konka Şişmeleri”dir. Burun tıkanıklığının sonradan ortaya çıktığı ve giderek arttığı hastalarda sorun genellikle konka şişmesidir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlamasının 18 yaşında son bulduğu kabul edilir. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda söz konusu değildir. Yani sonradan gelişen burun tıkanıklığı başka bir nedene bağlı olmalıdır.

 

Burun Eti Neden Şişer?

Burun etinin şişmesine sebep olan bir takım etkenler vardır. Konka şişmeleri, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda, sigara kullananlarda, alerjik nezlesi olanlarda, sinüzit hastalarında ve burun damlası bağımlılarında sıklıkla görülür.

Son dönmelerde artış gösteren bu durumun nedenleri arasına, ofis ortamında çalışanların maruz kaldığı sağlıksız klima koşulları da eklenmiştir.

Konka şişmeleri, bazen tek başlarına burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile beraber görülebilirler. Özellikle burun eğrilikleri ile beraber burun tıkanıklığının görüldüğü durumlarda, deviasyon ameliyatı ile birlikte konkalara çeşitli müdahaleler yapılır.

Ancak tıp teknolojisindeki gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasını sağlayan cihazların çeşitlenmesini sağlamıştır. Bu durumda şiddetli bir burun eğriliğinin bulunmadığı hastalarda, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumu açılabilmektedir.

Burun ameliyatı ve burun kemik eğriliği ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi sevgili Bilgi Doktoru okurlar ile paylaşabilir merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir