Burun Estetiğinde Türkiye’de Son Durum

Burun Estetiği uzun yılladır insanların bilhassa tercih ettikleri estetikler arasında yer alıyor. Nedenlerinde ise sağlıklı uykudan hoş bir görünüme kadar birçok neden var.

Bu yazımızda siz Bilgi Doktoru üyeleri için son günlerde yapılan burun estetiği ile ilgili araştırmalarımızı yayınlıyoruz.

Yüz operasyonlarında geçmişten bu yana en fazla yapılan bilindiği üzere burun estetiğidir. Türk insanının yüz biçimi hakkında en büyük kaygısı, burnu. Kemerli burun ve burun ucundaki düşüklük, bilhassa kadınları estetik yaptırmaya iten en önemli nedenler. Her ülkenin estetik profili olarak farklı özellikler gösteriyor. Türkiye’de en çok “rinoplasti” yani estetik burun cerrahisi operasyonları yapılıyor. Ancak burun estetiği her hastaya aynı biçimde uygulanacak prosedürde değildir. Hastaların bu anlamda bireysel değerlendirilmesi ve buna göre yapılacak cerrahiye karar vermesi gerekmektedir.


-------- Sponsorlu --------

 

Doğal burun estetiği nasıl yapılır ?

Bir çok insanın burun ameliyatına girerken tek kaygısı burnunun hoş ve doğal bir görünüme kavuşmasıdır. Burun ameliyatlarında başarının anahtarı, doğal burunlar oraya çıkarmaktır. Çünkü dar, ince, ucu çok kalkık, üstü çok oyulmuş burunlar artık tarihe karışmıştır. Son yıllarda dünyadaki trend de bu yönde. Bizim için en uygun olan burun, dışarıdan bakıldığında çok hoş görünmesine rağmen, estetik olduğunun anlaşılmamasıdır. Planlama sonrası sorun burnun hangi bölgesindeyse onun yapılmasına yönelik cerrahi girişimler yapılıyor. Hastalarımız da dar ve küçük görünen, oyuk burunları sevmiyor. Çünkü bu burunlar hem kötü bir görünüme hem de nefes sorunlarına neden olabiliyor.

 

Burun ameliyatında açık-kapalı teknik önemli midir ?

Burun operasyonlarında bilindiği üzere açık ve kapalı olmak suretiyle iki teknik uygulanmaktadır. Operasyonun cerrahi uygulama açısından dünyada kapalı ve açık cerrahi olmak suretiyle temel olarak iki yaklaşım bulunmaktadır. Her doktorun rahat ettiği bir yöntem vardır. Bu konuyu net sınırlarla ayırmak doğru değildir. Bu anlamda önemli olan ise cerrahın hangi teknikle rahat çalıştığı ve daha iyi sonuçlar elde ettiğidir. Rinoplasti ameliyatı esnasında her doktorun standart manevraları kendine göre değişikliklerle uyguladığı birtakım yöntemler mevcuttur. Bunların mucize yöntemler, ameliyatta yeni bir çağ gibi yorumlarla anlatılmaması ve algılanmaması gerekmektedir.

Konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi değerli Bilgi Doktoru üyeleriyle paylaşabilirsiniz.

 

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir