boğaz ağrısı

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısı nasıl geçer, alternatif tıpta çözümler nelerdir? Hepsini Bilgi Doktoru sitemizde cevapladık…

Özellikle kış aylarına girerken soğuklar ve hava değişimi sebebiyle grip ve nezle gibi üst solunumu etkileyen hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar sonucunda boğazda ağrı, yutkunmada zorluk ve konuşma zorluğu yaşanabilmektedir. Boğaz ağrısı yalnızca hastalık sebepli ortaya çıkmaya bilir. Sigara içenlerde, kuru ve kirli havaya maruz kalanlarda da boğaz ağrısı görülmektedir.

İşte boğaz ağrısına tedavi olacak, evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz boğaz ağrısına iyi gelen bazı yöntemler;

Limonlu su: 1 su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı limon suyunu ilave edin. Hazırladığınız bu karışımı gargara yaparak uygulayınız.

Su, bal, limon, zencefil: Yarım bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı zencefil , bal ve yarım limonun suyunu ilave edin. Karışımı gargara yaparak uygulayınız.

Tuzlu su: Bir bardak ılık su içerisine çeyrek çay kaşığı tuzu ilave edip karıştırın. Karışımı gargara yaparak uygulayınız. Her defasında taze olarak hazırlayınız.

Karanfil karışımı: Suyun içerisine 2 çay kaşığı toz karanfil veya karanfil tohumu ilave edin. Gargara yaparak uygulayınız.


-------- Sponsorlu --------

Yeşil Çay: Yeşil çay boğazda oluşan enfeksiyonların öldürülmesinde faydalı bir bitkidir. Hazırlamış olduğunuz yeşil çaydan bir yudum alarak gargara yapın.

Sirke ve tuz: Öksürükten kaynaklı oluşan boğaz ağrılarında bir bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesini ve 1 çay kaşığı tuzu ilave edin. Gün içerisinde 4-5 defa gargara yaparak uygulayınız.

Frambuaz: Frambuaz bir çok hastalığa tedavi olduğu bilinen bir bitkidir. 1 bardak sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar kurumuş frambuaz çayı yaprağı ilave edin. 10 dakika demlendirin ve ılık olarak gargara yaparak tüketin.

Meyan Kökü: 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı meyan kökü şurubu veya tozunu ilave edin ve gargara yaparak tüketin.

Adaçayı: 1 çay kaşığı adaçayını çeyrek fincan esmer şeker ile karıştırın üzerine bir miktar sirke ve su ilave edin. Gargara yaparak tüketin.

Acı Sos: 1 bardak sıcak suyun içerisine 5 adet acı kırmızı biber veya bir miktar acı sos ilave edin. Karışım boğazınızı yakacaktır fakat boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.

Domates: Sıcak bir suyun içerisine yarım bardak domates suyu ilave edin. İçerisine acı biber ilave edin. Gargara yaparak tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir