Ayak Nasırlarına Bitkisel Meyan Kökü Tedavisi

Ayağınızda nasır oluştuysa veya böyle bir durumun olmasından endişe ediyorsanız bu makalemizde ayak nasırları için uzman tavsiyelerimize ve Meyan Kökü ile ayak nasırlarının nasıl tedavi edilmesi gerektiğine göz atabilirsiniz…

Yanlış ayakkabı tercihleri, çok uzun müddet ayakta durmak, dinlenmeye vakit ayırmamak gibi sorunlar nasıra yol açabilir. Peki, nasırdan nasıl kurtulabiliriz?

Nasırlara ayak tabanları, topuklar, parmaklar ve parmak eklemlerinde sık sık karşılaşırız. Yüzeysel olanlar nispeten daha az acı hissettirse de içe veya dışa bir piramit biçiminde büyüyen bu doku hastalığı yaşamımızı çekilemez hale getirebilir.

Nasırların tedavisinde beslenme tekniğinin pek etkisi olmamakla beraber dolaşımı bozacak ve tansiyonu artıracak gıdaların tüketilmemesi, vitamin ve minerallerin ihmal edilmeyerek bol sebze ve meyve yenilmesi tavsiye edilir.

Ayakkabı giyerken; Ayaklar her gün güzelce yıkanmalı ve talk pudrası sürülmeli. Dar ayakkabılar ve yüksek topuklar ayak basınçlarına yol açar, bundan dolayı nasır oluşabilir.


-------- Sponsorlu --------

Nasırlarda doğru çorap tercihi de önem arz eder. Pamuklu ve fazla sıkmayan çoraplar tercih edilmeli ve bu çoraplar her gün değiştirilmelidir. Ayaklar yıkanırken bir ponza taşı veya ayak törpüsü ile temizlenirse nasırların oluşma ihtimali son derece düşer.

Ponza ve törpü uygulamasının ardından antiseptik bir madde ile ayak yıkanmalıdır. Ayakların yıkandıktan sonra krem sürülerek nemlendirilmesi de faydalıdır. Çıplak ayakla kuma yürümek ponza gibi etki yaratır ve ölü derileri döker.

Nasırların en büyük sebebi yukarıda da ifade ettiğimiz gibi basınçtır. Nasır oluşumunu engellemek için 2 çift ayakkabı edinilmeli ve bunlar her gün değiştirilmeli. 2 gün üst üste aynı ayakkabıyı giymek birçok ayak problemine sebep olabilir. Ayak tabanlarında nasır oluşmaması için sert tabanlı ayakkabıları giyinmeyin ve böyle ayakkabılarımız varsa yumuşak astarlarla destekleyin.

Nasır için Meyan Kökü Hamuru Yapılışı

Bitkisel çare; Bir miktar meyan kökünü blendırdan geçirin, içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ilave edin ve ikisini bir arada hamur yapın. Nasırlı bölgeyi bu hamurla gece uyumadan önce acı vermeyecek kadar sertçe ovun. Bir kaç gün bu uygulamaya devam edebilirsiniz. Göreceksiniz ki nasırlarınız geçmeye başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir