Aspirinli Suyla Çiçekleri Sulayınca Değişimi Hayran Bırakıyor

Aspirin sağlık sektöründe ağrı kesici olarak kullanılsa da bitkiler ve çiçekler için de rahatlıkla kullanılabilir. Aspirinin bitkilere sağladığı fayda bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Bitki ve Çiçeklere Aspirinin Faydası

1. Aspirin bitkilerin büyümesini hızlandırır ve yararlılığını arttırır

Bir üniversitede yapılan araştırma sonucunda ezilmiş dört tane aspirin, 15 L su ile karıştırılıp tüm yıl her üç haftada bir bahçede bulunan bitkilere dökülmüş. Yıl sonunda aspirin verilen bitkilerin diğer bitkilere göre daha hızlı yetiştiği görülmüş.

Aspirinin bünyesinde salisilik etkin madde vardır. Söğüt kabuğundan elde edilir. Salisilik asitin bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bağışıklık sistemi güçlenmiş bitkiler mantar, haşere ya da mikrobiyal sayesinde çaba gösterir.


-------- Sponsorlu --------

2. Aspirin bitkilerdeki mantar hastalıklarını önler

Vertisilyum ve fusaryum  toprak içerisinde yayılan mantar hastalığıdır. Mahsulün birkaç gün içerisinde yok olmasına neden olabilir. Aspirin sprey kullanımı bitkinin üzerinde mantarların dağılmasını ciddi miktarda azaltır.

Bitkiler stresliyken salisilik üretimi azalır. Aspirinin içerisinde salisilik asit olduğu için bitkilere uygulandığında salisilik asit ölçüsü artar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

3. Aspirin bitkilerde ve çiçeklerde dayanıklılığı arttırır

Dalından kesilen bitkilerin uzun süre nasıl taze kaldığını hiç merak ettiniz mi? Bitkiyi sakladığınız vazonun içerisindeki suya aspirin ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Aspirini ezip su içinde eritin. Daha sonra bu karışımı vazo suyuna ekleyin ve sonucu gözlerinizle görün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir