Aspirinin Kullanım Saatleri

Bilgi Doktoru okurlarıma öncelikle aspirin kullanımını azaltmalarını hatta çok gerekmedikçe kullanmalarını, aspirinin yerini tutacak farklı besinler tüketmelerini öneririm. Bu makalemde sizlere aspirinin gün içerisinde hangi saatlerde kullanılması gerektiğini açıklayacağım.

Günümüzde aspirini sadece daha önce kalp krizi geçirmiş hastalara, özellikle kalp krizi ile birlikte şeker hastalığı olanlara öneriyoruz.

Alman araştırmacılar aspirinin yatarken alınmasının kalp krizinden koruyucu etkisini artırdığını gösterdiler. Yukarıda söylediğim gibi daha önce kalp krizi geçiren ve ikinci krizden korumak amacıyla aspirin önerilen 300 hastanın yarısına aspirin sabah kalkınca diğer yarısına akşam yatarken veriliyor ve sonuçlar mukayese ediliyor.


-------- Sponsorlu --------

Kalp krizi ve ani ölümlerin vücudun uyanışa geçtiği, tansiyonun ve nabzın yükseldiği sabahın erken saatlerinde daha çok görüldüğünü biliyoruz. Sabah saatlerinde kan daha kolay pıhtılaşıyor, Araştırmacılar bu bilgiye dayanarak yatarken alınan aspirinin daha faydalı olduğunu, kan sulandırıcı etkisinin daha fazla olduğunu söylüyorlar.

Ayrıca Aspirini gece almanın ikinci bir faydası da mide üzerindeki olumsuz etkilerinin sabah alanlara göre daha az olması.

 

DEĞERLİ OKURLARIMA ÖZETLEMEK GEREKİRSE;

1- Sağlıklı kişilerin sırf kanı sulandırsın diye koruyucu amaçlı aspirin alması doğru değildir.

2- Daha önce kalp krizi geçiren kişilerin düzenli düşük doz aspirin almasının ikinci bir kalp krizinden koruyucu rolü olduğu kabul ediliyor.

3- Bu kişilerin (doktorları aksini önermedikçe) aspirini sabah veya gün içinde değil akşam yatarken alması daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir