Arı Sütünün Faydaları, Arı Sütü Neye İyi Gelir?

Arı Sütünün Faydaları, Arı Sütü Neye İyi Gelir?

Arı Sütü Nedir? Arı sütünün faydaları nelerdir? Nasıl Kullanılır? Piyasa fiyatı ne kadardır ve nereden satın almalıyız?  Tüm sorularınızın cevapları BilgiDoktoru’nda.
Yeryüzünde besin değeri en yüksek olan doğal ilaç, arı sütüdür. Kraliçe arıyı beslemek için 10 – 15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgılanan özel ve çok değerli bir maddedir. Arı sütünün hammedesi; binlerce çiçeğin çiçek poleni, bal özü ve bal arılarının enzimlerinden oluşmaktadır.

Bal ve arı sütü birbirinden çok farklı maddelerdir. Arı sütünün koyu bir kıvamı vardır. Tadı ekşidir ve keskin bir kokuya sahiptir.

Arı sütünün içinde A, C, D ve E vitaminlerinin haricinde B vitamini kompleks, fosfor, çinko, magnezyum, selenyum ve amino asidi gibi pek çok faydalı mineral vardır.

Bal arıları yaklaşık 45 gün yaşayabilirken, arı sütüyle beslenen kraliçe arılar ortalama 6 yıl kadar yaşamaktadır.

Kraliçe arı dünyada en çok yumurtlayan canlıdır. Günlük kendi ağırlığının 2 katı kadar (1500 – 3000 yumurta) yumurtlamasından da görüleceği gibi arı sütünün üreme organlarındaki etkisi çok fazladır. İçerisinde üremeyi artıran bir takım hormon ve enzimler bulunur.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?
Arı sütü sadece çocuklar tarafından değil, 7’den 70’e herkes tarafından kullanmaktadır. Özünde bulunan muhtelem besin kaynakları sayesinde büyümede ve zihinsel gelişimimizde oldukça etkilidir. Bilhassa spor ve egzersiz yapan kişiler için çok tercih edilen besin ve doğal doping kaynağı olarak bilinir. Ayrıca arı sütü antioksidan özelliğe de sahip olması nedeniyle kansere karşı da koruma sağlar.

Çocuk yapamayanlara arı sütünün etkisi;

Doktorlar çocuk yapamayan eşlere arı sütü kullanmalarını önermektedir. Yumurtalık ve sperm kalitesinin artışına yardımcı olur.

Arı Sütü Neye iyi gelir?
Damar tıkanıklığını giderir, damarları açar.

Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kansere karşı savaşmada etkin rol oynar.

Büyüme – gelişme çağında olanlar, spor yapanlar ve hareketli yaşam sürenler için önemli bir destekleyicidir.

Unutkanlığa karşı ve hafıza güçlendirmek için mutlaka kullanılmalıdır.

Kişiye zindelik kazandırır.

Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir.

Bebeğin anne karnından gelişme çağı boyunca zihinsel gelişimi için etkin bir rol alır.


-------- Sponsorlu --------

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Sperm kalitesinde ve sayısında artış sağlar, bu sebeple ebeveynler çocuk sahibi olabilmek için kullanmaktadır.

Genel olarak kişinin performansını artırır.

İnsan metabolizmasına çok yönlü ve olumlu çok faydalı ve gerekli olan HDA-10 içerir.

Hastalıklara karşı vücut direnci artırır.

Kalp ve damar sağlığını destekler.

Hipertansiyona karşı yararlıdır.

Alzheimer hastalığına karşı kullanılması önerilir.

Doğal bir antidepresan özelliktedir.

Hücre yenilenmesini tetikler ve hız kazandırır, bu şekilde kişinin yaşamını tazeler.

Deri hastalıklarına karşı kullanılır. Derinin görünümünü taze tutar.

Antibakteriyaldir özelliktedir.

Uyku düzensizliğine karşı faydalıdır.

Sporcu ağrılarına ve deride oluşan tahrişlere:
Uzun süren antrenmanların ardından ayaklarda veya herhangi bir bölgede oluşan tahriş ve deri hastalıklarına çok iyi gelir.

Sivilce ve aknelere karşı kullanımı:
Özünde bulunan biyotin, fosfor, sülfür, B vitamini ve diğer enzimlerle beraber, hormonlardaki düzensizliği gidererek sivilcelerden kurtulmamızı sağlıyor. Fiyat olarak biraz pahalıya gelse de tamamen doğal olan bu yöntem ile sivilcelerden kurtulmak çok kolay oluyor.

Saç dökülmesi önlemek için:
Kullandığınız şampuanınızın içinde % 4 oranında arı sütü ekleyebilirsiniz. İçine arı sütü karıştırdığınız şampuanı düzenli kullanımda saç dökülmenizi %85 kadar azaltabilirsiniz. Not: Şampuan seçiminde de doğal bitkisel şampuan kullanmanızı tavsiye ederim.

Cilt bakımında Arı Sütü:
Ağız yoluyla tüketilse bile cildinize çok fayda sağlayacaktır. Ancak isteğe göre vücut şampuanlarınıza ve kullandığınız losyonlara çok az miktarda arı sütü ekleyerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Arı sütü nasıl kullanılır?
Kullanımı: Arı sütü saf haliyle ya da bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Saf haliyle tüketilmesi halinde dil altına getirilerek ortalama 15 saniye kadar dilin altında bekletilir. Ardından ağız içerisinde gezdirilir ve yutulur.

Arı sütünün fiyatı? Nereden satın alınır?
Arı sütünü satın alabileceğiniz pek çok site bulunmaktadır. Bu sitelerde organik arı sütü ampülü fiyatları 1500 mg’ lık olarak ortalama 100 TL olarak satılmaktadır.

6 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir