Antidepresanlar Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Antidepresan kullanmanın yanı sıra, gevşeme teknikleri ve fiziksel egzersizler deneyebilirsiniz. Bunları, ilacın yerine geçemez ama etkisini arttırabilir.

Şu anda antidepresan kullanıyorsanız ya da kullanmayı planlıyorsanız, antidepresanlar hakkında bilmeniz gereken birkaç noktayı yazımızda derledik.

Sürekli dikkatinizi gerektiren birçok hastalık türü vardır. Bu gibi durumlarda tedaviler bir evlilik gibidir: ölene kadar sizden ayrılmaz.

Zor zamanlar geçiren ve depresyonla yüz yüze gelen herkes, bunun tıbbi bir sorun olduğunu ve bazı kişilerin hayatlarının bir parçası olarak antidepresan almaları gerektiğini unutmamalıdır. Eğer durum buysa, bunda utanacak bir şey yok.

Depresyon her zaman bir hastalık olarak ortaya çıkmaz, ancak kontrol edilmezse bir hastalık haline gelebilir.

Fiziksel bir hastalığa karşı ilaç aldığı için hiç kimse yargılanmamıştır. O zaman neden akıl hastalığı için ilaç kullananlar sık sık yargılanıyor?

Depresyonu teşhis etmek, doğru tedaviyi bulmak kadar zor olabilir.

1. Antidepresanlar iyileştirici değildir

Depresyonun nedeninin genetik, çevresel faktörler ve psikolojik travmanın bir karışımı olduğu düşünülmektedir. Depresyon; keder, umutsuzluk ve kötümserlik gibi derin duygulara yol açabilir.

Depresyonla savaşan ilaçlar, antidepresan olarak bilinir. Bu beyninizdeki nörotransmitter madde denilen çok miktardaki kimyasalları etkiler.

Bu tür ilaçlar daha iyi hissetmenize yardımcı olur, fakat antidepresanlar her zaman kötü günlerinizin bittiği anlamına gelmez – mutluluk hapı değildir.

Sadece zihninizi temizlemenize yardımcı olur ve size olaylar hakkında daha iyi bir bakış açısı sağlarlar.

2. Yan etkiler zararsızdan, çok zararlıya kadar çeşitlilik gösterebilir

Antidepresanlar, diğer her ilaç gibi yan etkilere sahiptir.

Sadece bir kaçını sayarsak kilo alma, uykusuzluk, mide bulantısı ya da ishale neden olabilirler. Bunlar oldukça nahoş olabilir, bu nedenle antidepresanı doktor reçetesiyle kullanmanız önemlidir.

Hoş olmayan yan etkilere maruz kalırsanız, doktorunuza danışabilirsiniz. Sizin için en uygun olanı doktorunuz çok daha iyi bilir.

Antidepresanlar baş ağrılarına ya da sinirlilik hissine neden olabilir. Bu belirtiler genellikle ilk birkaç hafta içinde kaybolur.

Bununla birlikte, kilo almanız ya da cinsel isteğinizi kaybetmeniz baş edilmesi daha zor yan etkiler olabilir. Doktorlar hala bu yan etkilerin sebebini bilmiyorlar, ancak ilaçla beraber uyuşturucu ya da alkol kullanımı olduğu zaman daha belirgin olarak kendini gösteriyor.


-------- Sponsorlu --------

Eğer sizin durumunuz da buysa, hem kendinize hem de doktorunuza karşı dürüst olun ve bu maddeleri sağlığınızdan daha fazla tercih edip etmediğinizi değerlendirin.

Okumadan geçmeyin: Depresyona Sebep Olabilecek 6 Zararlı Alışkanlık

3. Doğru dozu bulmak için birkaç deneme yanılma söz konusu olabilir
Bazı insanlar antidepresanların kabuslara sebep olduklarını ve bunun da normal olduğunu düşünürler, ancak öyle olmamalıdır. Tek bir kötü gece bile, herkesin kaçınmak istediği bir yan etkidir.

Başka ilaçlar çarpıntıya neden olabilir, ancak bir ilaç bu etkiyi gösterdi diye bir sonrakinin de çarpıntıyı tetikleyeceği anlamına gelmez.

İlk kullandığınız antidepresanla istenen sonuca ulaşamazsanız, başka bir ilaç denemeye değerdir. Kulağa sert gibi gelse de, bu bir şans oyunudur: başka bir antidepresana nasıl tepki vereceğinizi hiçbir zaman bilemezsiniz.

Herhangi bir istenmeyen yan etkiye neden olmayan antidepresanlar da olabilir, ancak aynı zamanda durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olmayabilirler.

Vazgeçmeyin, çünkü çok sayıda farklı seçenek vardır ve bunlardan birkaçını denemek yaygın bir durumdur. Ne yazık ki, doğru ilaç ve mükemmel dozun bulunması yıllar alabilir.

Bunun nedeni beyin kimyasının kişiden kişiye değişmesidir. Aynı kişinin zaman içinde dozunu değiştirmesi de mümkündür. İşte bütün bunlar yüzünden doktorunuzla dürüst ve düzenli bir iletişim oldukça önemlidir.

4. Antidepresanlara karşı yoga ve meditasyon

Evet, iç huzuru sürdürmek için yoga ve meditasyon çok uygun yollardır. Yaşam tarzınızı iyileştirmek için harika seçeneklerdir ve herhangi bir zararıları da yoktur. Öte yandan bu, antidepresan ve terapinin de yardımcı olmadığı anlamına gelmez.

Bir seçeneği diğerinin yerine koymak yerine, onlara tamamlayıcı araçlar olarak davranabilirsiniz.

Ne olursa olsun, unutmayın: antidepresanlarınızı asla ama asla birden bırakmamalısınız.

İlaç almaya devam etmek istemediğinize karar verdiyseniz, uygun talimatlar için doktorunuza danışmalısınız. Bu ilaçların bir kısmı kademeli olarak düşürülmelidir, böylece beyninizin kimyası aniden değişmez.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Yoga Yapmanın 6 Psikolojik Yararı

5. Nasıl işe yaradıklarını bilmiyoruz, ancak işe yarıyorlar

Depresyonun, beynin nörotransmitterlerinden biri olan serotonin dengesizliğinden kaynaklandığı yönünde bir teori vardır.

Eğer durum buysa, seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar kolay bir çözümdür.

Bununla birlikte, depresyonun bundan çok daha karmaşık olduğu açıktır. Serotonin, tek nörotransmitter değildir.

Bu antidepresanların gerçek etkileri olmayan sahte haplar olduğu anlamına da gelmez. Aksine, antidepresanlar çok işe yarar. Ancak sadece reçeteyle alınmaları gerekir.

Artık konuyla ilgili daha çok bilgiye sahip olduğunuza göre, antidepresan kullanma ya da daha doğru kullanma yönünde doğru adımlar atabilirsiniz.

Antidepresan reçete edebilen tek kişinin psikiyatrist ya da diğer doktorlar olduğunu ve kullanmakta utanacak hiçbir şey olmadığını unutmayın. Sağlığınızın kontrolünü kendi ellerinize almaktan korkmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir