Amla Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Amla Yağı Nedir Hakkında Bilgi

Amla bitkisi Hindistan’da yetişen şifalı bir bitkidir. Meyveleri yenilen bu bitkinin aynı zamanda meyvelerinden elde edilen yağ ile bir çok saç problemi tedavi edilmektedir. Amla meyvesine aynı zamanda bektaşi üzümü de denilmektedir. Amla meyvesinden elde edilen yağın güçlü bir aroması vardır. Bu sebeple kokusunu azaltmak için amla yağı genellikle hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanılır.

Amla yağı dünyanın en eski saç bakım ürünlerinden biri olarak bilinir. Doğal bir saç toniği görevi görmektedir.

Amla Yağının Saç İçin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde esansiyel yağ asitleri barındırması sebebiyle saçların dipten uca güçlendirici etkisi vardır.

Saç derisinde oluşan kuruluk ve saç diplerinde kaşıntı gibi problemleri yok eder.

Amla yağının içerisinde yağ asitletinin dışında protein, karbonhidrat, çeşitli mineraller ve karbonhidrat içerir. Bu sayede saçları besleyici ve güçlendirici etki gösterir.

Yapılan araştırmalara göre amla yağının saçları uzatma, saçta ki beyazları önleme ve yok etme özellikleri olduğu görülmüştür.

İçerisinde bulunan omega-9 yağ asidi sayesinde saç dökülmelerini azaltıcı etkisi vardır.


-------- Sponsorlu --------

Amla Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Amla yağını saç diplerinize direkt olarak dökerek uygulayabilirsiniz. Diplere döktüğünüz amla yağını masaj yaparak tüm saç diplerinize yedirin. Ardından başınıza bir bone veya benzeri bir şey geçirerek en az 1-2 saat bekletin. Dilerseniz geceden yapıp bu şekilde yatabilirsiniz. Ardından saçınızı iyice yıkayın.

Amla Yağı Faydaları Nelerdir?

Amla yağı aynı zamanda bir masaj yağı olarak da kullanılmaktadır. İçerisinde ki besleyici maddeler sayesinde tüm vücuda masaj yapılarak uygulandığında cildi nemlendirir, besler ve rahatlatıcı etki sağlar.

Amla yağı müshil etkisi olan bir yağdır. Bağırsakları rahatlatmak ve kabızlık sorununun giderilmesini istiyorsanız 1 su bardağı süt, su veya meyve suyunun içerisinde 2-3 damla amla yağı ilave ederek içebilirsiniz. Bu karışım kabızlık sorununu gidermektedir.

Eğer sakallarınızın daha gürleşmesini veya sakal çıkmasını istiyorsanız amla yağını bu amaçla kullanabilirsiniz. Dilerseniz direkt olarak amla yağını sakal bölgenize sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Dilerseniz de hardal yaprağını blenderda ezdikten sonra amla yağı ile karıştırın. Aynı şekilde uygulayın. Bu karışım daha etkili sonuç vermektedir. Bu uygulamayı haftada 4 defa uygulayın. Düzenli kullanımda sakalınızın çoğaldığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir