Alüminyum Folyo Alzheimer

Alüminyum folyolara dikkat

Alüminyum kaplarda veya alüminyum folyolar kullanılarak yapılan yemeklere yüksek oranda alüminyum geçer. Asitli besinlerle temasta geçiş daha fazla olmaktadır ve bu durum vücutta alüminyum birikmesine, Alzheimer gibi nörolojik sorunlara sebep olur.

Besinlerdeki alüminyumun çoğalması, vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin faydalarını azaltarak; anemi, kemik erimesi ve zeka geriliğine hatta kansere dahi yol açabilmektedir. Bu nedenle bir zamanlar herkesin mutfağında yer alan alüminyum tencereler artık raflardan kaldırılmalıdırhangi-aluminyum-folyo-tabak-zararlari-alzheimer

Hangi Alüminyum Folyolar Alzheimer yapar

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sadettin Turhan, yürüttüğü bir araştırma neticesi alüminyum kaplarda pişirilen yemeklerin sağlık açısından sakıncalı olduğunun belirlendiğini iddia etti.

Alüminyum Folyoların Sağlığa Zaraları

Turhan, ülkemizde bilhassa kırsal bölgelerde alüminyum kapların hala yaygın olarak kullanıldığını, alüminyum folyonun da bilhassa fırında yemek pişirilirken vazgeçilmez pişirme materyallerinden biri olduğunu vurguladı.


-------- Sponsorlu --------

Alüminyumun doğada en çok görülen elementlerden biri olduğunu açıklayan Turhan, aşırı miktarda alınan alüminyumun başta bir takım kemik hastalıkları olmak üzere, özellikle Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara neden olduğunu, diyaliz hastaları için ise son derece tehlikeli olduğunun belirlendiğini hatırlattı.
Turhan, araştırma neticesinde yüksek ısı ve bekleme süresine bağlı olarak yiyeceklere alüminyum geçtiğini fark ettiğini bildirdi. Yaptığı araştırmasında, sığır, koyun ve manda gibi kırmızı etlerin alüminyum folyoya sarılarak fırında pişirilmesi durumunda pişirme, sıcaklık ve süreye bağlı olarak etlerin pişirilmeden önceki alüminyum içeriklerinin % 90 ile 400 oranında arttığını, beyaz etlerde ise bu artışın % 80-250 arasında olduğunu kaydetti.

Alüminyum folyoları tamamen koruma amaçlı olarak kullanmak gerektiğini yani yiyeceği folyoya sarıp buzdolabına koymanın her hangi bir sorun oluşturmayacağını söyledi. Fakat saklanacak gıdanın ıslak, çok tuzlu ya da limonlu olmamasına dikkat edin.
Alüminyum folyolara ısıtma işlemi uygulamak, balık v.s yiyeceği alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmek sağlıksız ve zararlıdır. Çünkü yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında çıkan kimyasal içerikli buhar, alüminyum folyo ile reaksiyona girmektedir.

Kanser ve Akciğer Hastalığına Yol Açar

Alüminyum metal de çözünerek gıdaya karışıyor. Bu da vücutta metal birikimine yol açıyor. Kanser, akciğer ve karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Alüminyum folyo yerine mumlu kağıt tercih edebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın değerli bilgi doktoru okurlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir