Sırt Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

Sırt Ağrımı Nasıl Geçiririm

Sırt ağrıları, erkek ve kadınlarda, genellikle günlük yaşam kalitesini önemli şekilde bozan, devamlı bir yorgunluğa neden olabilen, çalışma performansını ciddi şekilde düşüren ciddi rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sırt ağrılarının çok büyük bir bölümü, ciddi ve kalıcı bazı hastalıklardan çok, basit ve tamamen tedavi edilebilir durumlar neticesinde oluşuyorlar.

Kadınlarda ve Erkekler Sırt Ağrısı Oranı

Erkeklere oranla, kadınlarda sırt ağrıları daha sık görülür. Bunun bir çok nedeni mevcut. Ev hanımlarının ev içerisindeki çalışma biçimi, en belirleyici etkenlerdendir. Hamilelik süreçleri ve ardından emzirme süreçleri, sırt ağrılarının meydana çıktığı veya arttığı dönemlerdir. Problemlerin bu süreçlerde tedavi edilmemesi, rahatsızlığın kronikleşmesine ve ilerlemesine neden olmaktadır.

Sırt Ağrısına Neler Yol Açar, Neden Olur

Sırt ağrısına neden olan yanlış kullanımlara örnek olarak; eğri oturuş şekli, eğri oturuşun uzun zaman sürdürülmesi, uzun zaman ayakta kalma, kollar havada uzun süreler çalışma, hava akımı olan ortamlarda bulunma veya klima ve vantilatöre bilhassa terli iken maruz kalma sayılabilir.

Son günlerde, sadece gençlerin değil, artık her yaşta bireyin televizyon karşısında yarı oturur – yarı uzanır şekilde uzun zaman kalmaları ve bu durumu bir alışkanlık olarak sürdürmeleri, sırt ağrılarının genel nedenleri arasına girmiştir.


-------- Sponsorlu --------

Sırt Ağrısına Karşı Aletli Pilates

Sırt ağrısı yaşayanların mutlak suretle yapması gereken şey düzenli olarak pilates sporunu yapmalarıdır. Özellikle de aletli pilates yapılması sırt kaslarınızı süper güçlendirir. Bu sayede de sırt ağrısı yaşamazsınız. Aletli pilates sırt ağrılarını 1 haftadan sonra hemen etkisini gösteriyor.

Sırt Ağrılarına Uygulanan Kuru İğne Tedavisi

Yukarıda anlatmış olduğum hatalı yanlış alışkanlıklarımız, daha şiddetli ve daha inatçı sırt ağrısı nedeni olan miyofasyal ağrıya da yol açmaktadır. Bu hastalık, gerçekten şiddetli ve dayanılmaz ağrılara yol açmasına rağmen, uygun tedavi ile tamamen düzelebilen bir hastalıktır.

Sırt ağrısına yol açan hastalıklar arasında miyofasyal ağrı, genel olarak 1. sırada gelir. Tedavisinde ise, ‘’Kuru iğne tedavisi” en etkili ve en kalıcı yöntemdir.

Kadınlarda, bilhassa menopoz ardından osteoporozun (kemik erimesi) başlaması, sırt ağrılarına yol açabilir. Fakat osteoporozun sırt ağrısı yapabilmesi, belli oranda kemik kaybı meydana çıkmasına bağlıdır. Osteopeni, yani kemik kitlesinde hafif azalma durumu, mutad olarak sırt ağrısına neden olmaz.

Fakat bazı durumlarda osteopeni, başka sırt ağrısı nedenleriyle birlikte bulunur. Bu durumlarda, diğer nedenler fark edilmez veya araştırılmazsa, ağrının sebebi osteopeni olarak yorumlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir