Ağrı Sızı Hissetmek İstemeyenler Yataktan Bile Çıkmadan Bu Hareketleri Yapsın

Düzenli spor yapma fırsatı bulamayan insanlar için sırt ve bel ağrıları oldukça zorlayıcı olabiliyor. Yaş aldıkça güçsüzleşen sırt kasları omuriliğe destek vermede zorlanır. Bu da sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Güne zinde başlayabilmek ve vücudunuzu güçlü tutabilmek için her sabah aşağıdaki hareketleri tekrarlamanızı öneriyoruz.

Kedi esnemesi


Dizlerinizin üzerinde kedi gibi durun ve sırtınızı yukarıya doğru kaldırırken başınızı yavaş bir şekilde aşağı doğru eğin. Daha sonra başınızı yukarı kaldırın ve aynı anda sırtınızı aşağı doğru indirin. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın.

Dizleri çekin


Sırt üstü uzanın. Sırayla dizlerinizi göğsünüze doğru çekin ve 3 saniye bekleyin. Hareketi üçer defa tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Bacak üzerine bilek


Sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün. Daha sonra sol ayak bileğinizi sağ dizininizin üzerine doğru getirin ve yerleştirin. Aynı anda sol elinizin yardımıyla sol dizinizi ileri doğru ittirin. Aynı hareketi diğer bileğiniz için de tekrarlayın. Üçer defa tekrar yapmanız yeterli olacaktır.

Yarı-şınav


Yüzüstü uzanın. Daha sonra dirseklerinizin üzerinde durun. Karnınızın düz olmasına özen göstererek gövdenizi ellerinizden de destek alarak yukarı doğru kaldırın. Bu harekette bir süre bekleyin ve daha sonra başlangıç pozisyonunuza dönün. 5 defa tekrarlamanız yeterli olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Alt vücut döndürme


Sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün. Birbirine yapışık gibi duran dizlerini sağa ve sola yatırın. Omuzlarınızın yerde kalmasına özen gösterin. Nefes alışverişinize dikkat edin. Aynı hareketi 5 defa tekrarlayın.

Kalça yukarı

Elleriniz yanda olacak şekilde sırtüstü uzanın. Bacaklarınızı bükerek kalçanızı yerden kaldırın. 3 derin nefes süresince kalçanızı havada tutun. Yavaş bir şekilde indirin. 5 defa tekrarlayın.

Köprü


Dirseklerinizin üzerinde olacak şekilde şınav pozisyonunu alın. Karnınızda oluşacak yanmayı hissedin. Karnınızı içeriye doğru çekin ve dizlerinizi kilitlemeden bu pozisyonu korumaya çalışın. Nefesinize dikkat edin. Dayanılmaz bir hale geldiğinde bırakın. 3 defa tekrarlayın.

Tüm bu hareketleri zaman içerisinde tekrar sayısını ve süreyi arttırarak devam ettiğiniz takdirde yaş aldıkça da kaslarınız güçsüzleşmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir