Zeytin Ağacında Mantar Hastalığı

Zeytinde Mantar Sorunu

Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde ve Edremit Körfezi’nde, zeytin ağaçlarında bir mantar türü olan halkalı leke hastalığının, sert geçen kışın da etkisiyle % 80’e varan ürün kaybına yol açabileceği belirtildi.

Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay, yaptığı açıklamalarda, bölgede 2 milyondan fazla zeytin ağacı bulunduğu ifade etti.

İlçenin Altınova yolu ve çevresi ile Mutluköy bölgesinde, Edremit Körfezi’nin bazı bölümlerinde bu sene mantar hastalığının yaygın görüldüğünü kaydeden Kıtay, bu hastalığın zeytinde gelecek sezon bazı bölgelerde % 80’e ulaşacak, yaklaşık ise % 20 civarında verim kaybına sebep olmasından kaygı duyduklarını bildirdi.

Zeytin halkalı leke hastalığının, üreticilerin zamanında etkin mücadele yapmaması, fazla nem ve yağıştan kaynaklandığını belirten Kıtay, şu şekilde konuştu:


-------- Sponsorlu --------

“Geçtiğimiz senelerde genel olarak mayıs ayının sonlarında görülen hastalık, bu sene mart ve nisanda ortaya çıktı. Ayvalık ve çevresinin yağışlardan fazlasıyla nasibini alması sebebiyle zeytinliklerde henüz taban sularının yüksek olması hastalığın boyutunu artırdı. Ayvalık Ziraat Odası olarak ilçe geneli ile Edremit Körfezi’ndeki birçok zeytinlik alanda etkin olan hastalık ile ilgili üreticileri bilinçlendirmek için bazı üniversitelerden bölgede araştırılma yapılmasını talep edeceğiz. Bunun haricinde ilaçlama aşamasında ekip ve ekipmanlarımızla üyelerimizin hizmetindeyiz. Hastalıkla mücadelede ilaçlamayı tercih eden üreticilerimizin odamıza başvurması durumunda bu hususta üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

Ayvalık Ziraat Odası Meclis Başkanı Mehmet Amaç da söz konusu hastalıkta “bakırlı ilaçlar”la mücadelenin önemini vurguladı.

Hastalığın yayılmasının engellenmesi gerektiğini ifade eden Amaç, tedbir alınmaması halinde ağaçlardan bir tek zeytin bile alınamayacağının altını çizdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, bölgede kış mevsiminde şiddetli soğuk ve don yaşandığını söyleyerek, bu durumun hastalığın etkisini yükselttiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir