Vücudunuzdaki Bu Belirtiler Stresli Olduğunuzu Gösteriyor

Ne yazık ki stres birçoğumuzun hem yönetemediği hem de sıklıkla maruz kaldığı bir durum. Bu stresten de sağlığımız kötü etkileniyor. Genç nüfusun giderek artan gelecek kaygısı, günlük hayatın stresiyle birleştiği zaman hayatı daha da çekilmez bir hale getiriyor. Stresin hayatımızı kötü etkilemesinin önüne nasıl geçebiliriz diye düşündük ve sizlerle bu içeriği paylaşmaya karar verdik.

Ürtiker

Yoğun stres altında, vücutta histamin kaynaklı salgılar bölgesel kabarmaların oluşumuna sebep olur. Soğuk baskı ya da ılık bir duş belirtileri hafifletmenize yardımcı olacaktır.

Ani kilo değişimi

Stres, vücutta kortizol salgısına sebebiyet verir ve çoğu zaman bu stres ile yemek yiyerek başa çıkmaya çalışırız. Bu nedenle vücudumuzda ani kilo değişimleri görülürüz. Açlığı hissettiğiniz zaman lif içeriği yüksek besinler tüketirseniz kilo almanızın önüne geçebilirsiniz.

Devamlı baş ağrıları

Geçmek bilmeyen bir baş ağrınız varsa sebebi stres olabilir. Baş ağrısını hissettiğiniz her zaman ilaç kullanmak hem ilaca karşı olan direncinizi arttırır hem de zaman içerisinde daha fazla ilaç kullanmanıza neden olur. Lavanta ya da nane yağını şakak bölgenize masaj yaparak uygularsanız ağrınız azalacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Mide sorunları

Mide, stresten etkilenen ilk organdır. Sinirlendiğiniz ya da üzüldüğünüz zamanlarda midenize aniden giren ağrılarınız varsa, doktora görünmeniz şart. Mide asidinin artması demek mide duvarınızın aşınması ve hatta delinmelerin oluşması demektir.  

Hastalıktan kurtulamama

Bağışıklık sisteminiz de stresten oldukça etkilenir. Antikorlarınızın zayıf düşmesi sizleri hastalıklara açık bir hale getirecektir. Bu yüzden de en basit hastalıkların tedavisi bile uzun bir zamana yayılacaktır. Daha sağlıklı bir beslenme programı ve çinko desteği sayesinde bu durumdan az da olsa kurtulabilirsiniz.

Cilt sorunları

Cilt tipiniz ve temizleme sıklığınız kadar stres de cildinizde ve özellikle yüz bölgenizde meydana gelen problemlerin nedenidir. Cildinizi düzenleyerek bu problemlerden bir miktar kurtulabilirsiniz.

Göğüs ağrısı ve hızlı kalp ritmi

Stres seviyeni arttığında vücudunuz da sanki tehlike altındaymış gibi davranmaya başlar. Alkol ve sigara tüketim sıklığınız da fazla ise sağlık sorunlarınız daha ciddi bir hale gelir. Böyle zamanlarda nefes alışverişinizi kontrol ederek stres seviyenizi azaltabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Saç dökülmesi

Elinize bir öbek saç gelmesi kadar can sıkıcı bir durum yoktur. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Stresten kaynaklı saç kökleriniz zayıflar ve dökülmeyi kolaylaştırır. Saç dökülmeniz genç yaşta başladıysa, kesinlikle bir uzmanla görüşmeyi ertelememelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir