Turna Yemişi Faydaları Hakkında

Bağışıklık sisteminizin güçlü olması sizi hastalıklara karşı korur. Turna yemişi de bağışıklık güçlendiren en iyi meyvelerin başında geliyor.

Fransa’da, 15 Kasım 2015 tarihinde yapılan Uluslararası Polifenol ve sağlık Konferansı’nda Gündem konularından biri de turna yemişi tüketiminin antibiyotik kullanımını azaltabileceğiydi. Yeni yapılan araştırmalar, Türkiye’de cranberry olarak da bilinen turna yemişinin vücutta oluşan antibiyotik bağışıklığına ve oksidatif strese karşı yararlı olabileceğini gösteriyor.

Dünyada en sık karşılaşılan ve hemen hemen her iki kadından birinin yakalandığı idrar yolu enfeksiyonlarını önlemekte de etkili olan turna yemişi, enfeksiyon riskinin azalmasıyla antibiyotik kullanımının ve bağışıklığının da azalmasını sağlıyor.


-------- Sponsorlu --------

Boston Sağlık Sistemi Bulaşıcı Hastalıklar Müdürü Kalpana Gupta, araştırmayı şöyle yorumladı: “Uzun süredir turna yemişinin idrar yollarına yararlarını inceliyoruz fakat bu araştırma, yararların ne kadar geniş kapsamda olabileceğini kanıtlıyor”

Turna Yemişi Nasıl Kullanılır?

Turna yemişinin suyunu hazırlayabilir veya aktarlardan turna yemişi kurusu şeklinde satın alabilirsiniz.

Turna yemişi suyu hazırlamak için; Yaklaşık yarım kilo turna yemişi tencereye alınır ve üzerine 2 su bardağı su ilave edilerek kaynatılmaya başlanır. Turna yemişleri sıcaklığın etkisiyle rengini suya verir. Suyun rengi kırmızı olana kadar kaynatılır. Daha sonra turna yemişi suyu süzülerek hazır hale getirilir. İçerken içerisinde tatlandırıcı olarak bal ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir