Bağırsak Temizleyici Besinler

Vücudun 2. beyni sayılan ‘bağırsaklar’, sağlıklı bir beden için etkili olan faydalı bakterileri içeriyor. Peki sağlıklı bağırsak florası için hangi besinleri tüketmemiz gerekiyor?

Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bağırsakları temizleyerek, boşaltım sistemini düzenleyen besinleri anlatıyor

ANTİBİYOTİK ETKİSİ YAPIYOR

Sağlıklı bir vücut için öncelikle sindirim sistemini iyileştirmek gerekir. Bu konuda antibiyotik etkisi oluşturan sarımsak, bağırsaklarda bir savunma mekanizması oluşturur. Sarımsağın çiğ tüketilmesi daha çok öneriliyor.

LAHANA TURŞUSU

Ev ortamında, az tuzlu olarak hazırlanan lahana turşusu bağırsaklar için doğal temizleyicilerin başında gelir. İçeriğindeki vitaminler ve minerallerle yararlı bir kış sebzesi olan lahana; pişmiş, çiğ ya da turşu olarak tüketildiğinde bağırsakları temizleyen ve sağlıklı çalışmasını sağlayan güçlü bir probiyotik kaynağıdır.


-------- Sponsorlu --------

KEMİK SUYU

İLİKLİ KEMİK SUYU

KEMİK SUYU NASIL YAPILIR?

Sağlıklı bir bağırsak florasında kemik sularının önemi çok fazladır. Vitamin ve minarellerin dışında jelatin, doğal yağlar ve sağlıklı aminoasitler içeren kemik suyu bağırsakların onarılması ve güçlenmesi için oldukça yararlıdır.

PIRASA

Kış aylarının vazgeçilmez besini pırasa, bir çeşit lif olan ‘inülin’ içerir.İnülin, bağırsaklarda sağlıklı bakterilere dönüşen önemli bir maddedir..

ANTEP FISTIĞI

Antep fıstığı, lezzetinin dışında bağırsaklar için tam bir sağlık deposudur. Bağırsak kaslarının güçlenmesi, düzenli çalışması anlamında oldukça etkilidir. Gün içerisinde ara öğün olarak 1 avuç tüketilen Antep fıstığı, günlük lif miktarını sağlar ve faydalı yağ asitleriyle de bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir