Tükenmez İçeceği Nasıl Yapılır?

Tükenmez İçeceği Nedir, Nasıl Yapılır?

Tükenmez içeceği; geleneksel bir Anadolu lezzetidir. Yapımında ana malzeme muşmula meyvesidir. Muşmula dışında genel olarak elma, armut, ayva, üzüm gibi son bahar meyveleri kullanılır. Kabaca yapımı meyvelerin su içerisine atılıp bekletilmesi ile elde edilir. Bir süre bekleme işleminden sonra meyveler özünü suya bırakırlar ve oluşan su parfümsü kokulara sahip tatlı bir sudur.

İçildikçe içine su katılır ve bu şekilde aylarca tüketildiğinden adı Tükenmez içeceği olarak anılmıştır. Geleneksel olarak yapılan bu içecek, alt tarafında musluk bulunan bir fıçı yada cam kap içerisinde hazırlanır ve bu kaplardan suyun akıtılması şeklinde tüketilirdi. Musluklu bir kap yoksa normal büyüklükte bir kavanoz ile işleme devam edilebilir.

Tükenmez İçeceği Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

Ana malzeme muşmula dışında diğer meyvelerden elde olanlarla yapılabilir veya başka meyveler de ilave edilebilir.

✔️ 30 adet muşmula

✔️ 5 tane elma

✔️ 3 tane armut

✔️ 3 tane ayva

✔️ Varsa bir avuç alıç, nar taneleri, üzüm, hurma, cennet hurması


-------- Sponsorlu --------

✔️ 4-5 yemek kaşığı bal veya 1.5 su bardağı çay şekeri

✔️ 1 yemek kaşığı nohut

✔️ Kabın alabileceği kadar su

Tükenmez içeceği yapımı

Tüm meyveler iyice yıkanır ve sap-dip kısımları temizlenir. Meyveler çok küçük olmayacak şekilde cam kapın ağzından geçecek büyüklükte doğranır. Bir birileri ile harmanlanarak homojen olması sağlanır.

Sonra bir-iki avuç meyve karışımı kapa aktarılır üzerine biraz şeker ve bir kaç tane nohut eklenir tekrar bir kaç avuç meyve karışımı kavanoza doldurulur ve üzerine şeker ve bir kaç tane nohut eklenir.

Meyveler kavanoza girinceye kadar bu işleme devam edilir. Kavanozun ağzına uygun büyüklükte bir tıpa geçirilebilir ve ara ara tıpa gevşetilerek fazla suyun ve gazın dışarı çıkması sağlanır.

Tıpa yoksa günde bir kez ağzı açılarak oluşan gazın ve fazla suyun dışarı çıkması sağlanır. Bu iş için cam kaplar en sağlıklı olmasına rağmen 5 litrelik plastik pet şişeler daha ideal. 15 gün 20 gün sonra artık tükenmez içeceği hazır hale geliyor.

İçecek tüketildikçe içerisine temiz su ve bir miktar damak tadına göre bal veya şeker ilavesi yapılır. Tükettikçe içerisine su ve şeker eklenmesi, içeceğin bozulmasını, şaraplaşmasını veya sirkeleşmesini önlüyor. Yapılan bu içecek normal olarak içileceği gibi kokteyl hazırlanmasında da kullanılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir