Sivrisinek Isırması ve Sonuçları

Sivrisinekler En Çok Kimleri Isırır?

Cinsel hormonları yüksek olanları sokuyor. Sivrisinekler, en fazla cinsellik hormonu (pheromone) çok olanları, aşırı sesle ve el kol hareketi yaparak konuşanları, kanında kolesterolü ve B vitamini değeri yüksek olanları algılayarak sokmaktadırlar.

Sivrisinekler, bildiğimizin aksine kanımızı beslenmek amaçlı emmiyor. Bitkilerdeki özsularla beslenen sivrisinekler, emdikleri kanlarla yumurtalarını besler. Isırma organına sahip olmayan dişi sivrisinekler, proboscis ismi verilen hortumuyla derinin altına girip, kanı çekmeden önce pıhtılaşmayı engel olan özel madde enjekte ediyor. Bu madde çoğu insanda alerjik tepkiye sebep olup kaşındırıyor ve ısırılma hissi uyandırıyor. Dişi sivrisinekler de erkek sivrisinekler gibi bir çok bitkinin özsuyuyla beslenir.


-------- Sponsorlu --------

 

Sivrisinek Isırmasının Kan Grubuyla Alakası Var mı?

Bazı cinsteki sivrisinekler, sıfır (0) grubu kan taşıyanları bilhassa seçiyor. Bu sebeple de aynı yatakta uyuyan 2 kişiden biri sivrisineklerden şikayetçi olurken, diğeri rahatlıkla ısırılmadan uyuyabiliyor.

 

Sivrisinekler Kurbanlarını Nasıl Seçiyor?

2500 civarında türleri olan sivrisinekler, saniyede ortalaam 500 kez kanat çırpıp, en fazla 15 km mesafeye kadar uçabiliyor. Uzaktan algılama özelliği ile kurbanının kendisine göre olup olmadığını 15 metre mesafeden seçebiliyor.

 

Sivrisineklerden Hangi Hastalıklar Bulaşır?

Bu küçük canavarlar, tropik bölgelerde sıtma, malarya, sarı humma gibi öldürücü olan hastalıkları insanlara bulaştırabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir