Saç ve Diş Sağlığı Arasında Bağlantı – İlişki

Bilgi Doktoru – Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda sizlere atv haber ekranlarında verilen bir haberi paylaşmak istiyorum. İddialara göre Saç sağlığı ile diş sağlığı arasında çok önemli bir bağlantı var ve saçı ile ilgili sorun yaşayan kişilerin dişlerinde de sorun yaşanıyor.

Çürük Dişler Saç Döküyor

Aniden ortaya çıkan saçkıran ve saç dökülmelerinin sebebi dişinizdeki çürüğün, dolayısıyla enfeksiyonların saçlarınıza ulaşan olumsuz birer etkisi olabilir. Uzmanlar: “Diş hastalıklarıyla vücuda giren bakterilere karşı savaşan bağışıklık sistemi, saç köklerine etki ederek dökülmesine yol açıyor. Diş çürüklerini tedavi ettirerek dökülmeler engellenebiliyor…


-------- Sponsorlu --------

Dişi Dökülenlerin (Çürüyenlerin) Saçları da Dökülüyor

ABD’li bilim adamları, diş çürüklerinin, saçın temel maddesi olan keratinin uğradığı mutasyondan da kaynaklandığını tespit etti. Maryland’deki Ulusal SağlıkEnstitüleri’nden Doktor Olivier Duverger, keratinde yaşanan farklılaşmanın saç kaybının harcinde diş minesini de zayıflattığını iddia etti.

Sonuçları Boston’da düzenlenen Uluslararası Diş Araştırmaları Derneği’nin toplantısında gündeme gelen bu araştırma, diş minesi ve keratinde DLX3 ismi verilen kimyasalın bulunduğunu meydana çıkardı.

Çürük Diş Saç Döker mi?

Uzmanlar, DLX3 seviyesindeki azalmanın dişlerin zayıflattığı gibi saç tellerinin de güçsüzleşmesine yol açtığını ifade ediyor. Uzmanlar bu sebeple saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin dişlerini düzenli olarak fırçalamasını, bu şekilde diş minelerini güçlendirmelerini öneriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir