Ocak Parlatmanın En İyi Yolu: Soğanlar

Doğal antibiyotik dedik, balgam sökücü dedik şimdi de daha iddialı konuşarak kendisini ev temizliğinde bir numaralı eleman olarak ilan ettik! Bu kış bir çuval fazla almayı unutmayın :)
Sadece yemek yaparken kullanıyorsanız hata ediyorsunuz. Bırakın onlarca liralık temizlik malzemelerini, şu soğanın maharetine bir göz atın!

1. Izgara temizliği

Piknik sezonu açıldı, hafta sonları mis gibi mangal dumanı tüttürülemye başladı. Bir önceki piknikten kalan ızgara atıkları canınızı sıkmasın. Izgaranızın teline yapışan etlerin temizlenmesi bir hayli güçtür. Bu güçlüğe engel olacak bir şe varsa o da henüz közlenmemiş soğandır. Bir parça soğanla ızgaranızı ovmaya başlayın. Bakın kızarmış yemek atıkları nasıl da tek tek dökülüyor.

2. Aspiratör temizliği

Mutfak temizliğinin belki de en zor aşamasıdır. Haftalarca pişen yemeklerin buharı, yağı derken temizlemek neredeyse imkansızdır. Ama soğan bu imkansız denen olayı ortadan kaldıracak. İkiye böldüğünüz soğanın üzerine 2 yemek kaşığı kabartma tozu dökün ve aspiratörü ovmaya başlayın. Biriken kir ve yağlar anında çözülecek.


-------- Sponsorlu --------

3. Ocak temizliği

Yemek pişirirken mutlaka bir şeyler taşacaktır… Hiç canınızı sıkmayın. Tencereden taşan ve ocakta kuruyan yemek artıklarını yarım soğan ile ovmak, lekelerden kurtulmanıza yardım edecektir.

4. pencere temizliği

Pencere kenarlarında biriken kirleri en iyi temizleyen şey yarım adet soğandır. Soğanla pencelerin kenarları ovduğunuzda hem temizlemiş olacak hem de olası böceklerin eve girmesini engellemiş olacaksınız.

5. Metal eşya parlatma

Matlaşan çaydanlık, kaşık, çatal, bıçak gibi gereçlerin eski görüntüsüne kavuşmasını sağlar. Bir miktar su ve soğan bu işlem yeterli olacak. Suyla ıslattığınız gereçleri soğanla ovun ve ardından tekrar durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir