Köri Baharatı Faydaları Nedir?

Köri Nedir, Köri Baharatının Faydaları Nelerdir?

Köri, çeşitli baharatların bir araya gelerek oluşturduğu, çoğunlukla et yemeklerinde kullanılan bir çeşit baharat karışımıdır. Kimyon, zerdeçal, kişniş, demirhindi, kakule, zencefil, karanfil ve kırmızıbiber köriyi oluşturan baharatlardır.

Köri içindeki baharatların her biri ayrı ayrı çok faydalı baharatlardır. Birleştirdiklerinde oluşturdukları bu mucize karışım köri ise hem çok faydalı hem de yemekleri çok lezzetli hale getirir. Sosları hazırlanarak bir çok yemeğe sağlık, şifa ve lezzet katar.

Köri Baharatının Faydaları

★ Köri baharat karışımının içerisinde bulunan kurkumin maddesi kanserin bir çok çeşidine karşı vücudu korur. Vücutta çoğalan kanser hücrelerini hızlı bir şekilde yok eder.

★ Safra kesesi sorunlarına karşı şifa sağlar.

★ Astım, grip, nezle ve nefes darlığı gibi solunum yolları hastalıklarına karşı faydalıdır.

★ Köri baharat karışımı karaciğere bağlı hastalıkların ilerlemesini engeller.


-------- Sponsorlu --------

★ Köri içerisinde krosin adında bir madde bulunur. Bu madde vücutta ki toksinleri temizleyici özelliğe sahiptir. Özellikle sigarayı çok fazla tüketenlerin köri baharatını düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilir.

Sigaranın vücutta biriktirdiği toksinleri kolaylıkla dışarı atmaktadır. Sigara yalnızca vücutta toksin oluşumu sağlamaz. Vücuda bir çok zararı vardır. Bu yüzden sigarayı bir an önce bırakmalı eğer bırakamıyorsanız düzenli olarak köri tüketmelisiniz.

Köri baharatı vücuda tokluk hissi verir. Ayrıca sindirimi kolaylaştırıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de vardır. Yağ yakımını da hızlandıran bu baharatın zayıflama üzerinde ki bu etkilerinden faydalanmak istiyorsanız her gün bir çay kaşığı tüketmelisiniz. Egzersizle desteklediğiniz zaman hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Köri Baharatı Nerelerde Kullanılabilir?

Köri sosunu et yemeklerinde özellikle tavuk yaparken tercih edebilirsiniz. Makarna, erişte, patates, pilav ve mantar gibi yemeklere de köri sosu oldukça yakışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir