Limon Turşusu Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Limon Turşusu Nasıl Yapılır?

Limon Turşusu Limon turşusu, limonun kendi ekişiliği ile fermente olması sonucunda oluşan faydalı bir turşudur. Özellikle Hindistan, Kuzey Afrika mutfaklarında faydalı olması sebebiyle sıklıkla kullanılmaktadır. Limonun sağlığımız açısında bir çok faydası olduğu biliyoruz. Turşu hali ise hem yemeklerin yanında hemde salatalarda farklı bir lezzet olarak tercih edilebilir.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da aslında yapımı oldukça kolaydır. Evinizde kolaylıkla hazırlayabilir yemeklerinize farklı bir lezzet katabilirsiniz.

Evde Limon Turşusu Yapımı

Malzemeler:

5 tane limon

1 yemek kaşığı kaya tuzu

1 limonun suyu

1 su bardağı su


-------- Sponsorlu --------

Limon Turşusu Tarifi

İlk olarak limonları kabukları ile beraber iyice yıkayın ve kurulayın. Bir bıçak yardımı ile limonlara derin çizgiler atın. Çizgi attığınız yerde ki parçaları koparmayın çünkü içerisi doldurulacak. Çizik atılan yerleri kaya tuzu ile dolduralım.

Tuzla doldurduğunuz limonları kavanozun içerisine doldurun. Limonları doldurduktan sonra limon suyunu içine doldurun. Geriye kalan kısmına da su ile doldurun. Kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra iyice çalkalayın.

Güneş görmeyen, kuru ve serin bir yerde yaklaşık 2 hafta kadar bekletin. 2 hafta sonundan turşunuzu afiyetle tüketebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise kavanozu 2 hafta boyunca 2 günde 1 defa çalkalayın. Bu sayede daha lezzetli bir tada ulaşacaksınız.

Dilerseniz kavanozun içerisine defne yaprağı veya tane karabiber ilave edebilirsiniz. Bu da limon turşunuza çok farklı bir lezzet katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir