Kara Yılan Kökü Bitkisinin Faydaları – Kızılderili Tıbbı

Siyah yılan kökü bitkisinin yoğunlukla Kuzey Amerika’nın nemli ve gölgeli ormanlarında yetişir ve hatta anavatanı orasıdır. Lakin zamanla bahçelerde de yetiştirilebilen uzun ömürlü bir bitki haline gelmiştir. Peki bu siyah yılan kökü bitkisi nedir? Faydaları ya da zararları nelerdir?

Yaz mevsiminin ortalarından sonra siyah yılan kökü inci şeklinde ve küçük küçük tomurcuklarla sarılmış bir şekilde uzun çiçek saplarını çıkarır. Tomurcukların açmasının ardından koyu yeşil yapraklar üzerinde beyaz yumuşak saplara döner. Sineklerin ve diğer böceklerin bitkiyi sevmesinden dolayı bu bitkinin diğer adlarından biri böcek zehri diğeri ise böcek otudur.

Yılan kökü olarak adlandırılmasının nedeni ise bitkinin tabanının kazıldıkça ortaya bükümlü köksapların çıkmasıdır. Kuzey Amerikalılar bitkinin köklerinden tonikler yaptı, ağrılı eklem bölgelerine uyguladı. Bazısı böbrek sorunlarını giderebilmek, idrar söktürücü, bitkinlik ve veremle mücadele için kullandı. Bitkinin köklerinden hazırlanan karışım yoğunlukla romatizma, adet düzensizliği ve doğum sonrası ağrılar için kullanıldı. Avrupa’da nerdeyse 40 yıldır adet sancıları, adet öncesi rahatsızlıklar, menopoz belirtileri için kullanılmaktadır.

Bitki uzmanları aniden hissedilen ateşlenme, geceleri terleme, vajinal kuruma ve bunların yanı sıra dengesiz ruh hali, gerginlik, anksiyete için de kullanımını öneriyor. Hormon replasman tedavisi göremiyorsanız sizler için etkili bir alternatiftir.

Tedavi Amaçlı Kullanım

Hafif depresyon (melankoli), menopoz, adet öncesi sendrom, adet sancıları ve artrit gibi hastalıkların tedavisi için kullanılabilir. Fakat öncelikli kullanımı menopoz belirtilerinin tedavisini önlemektir. Almak sağlık otoriteleri bu bitkinin ani ateş basması, gece terlemesi, uyku bozuklukları gibi meponoz belirtileri ve adet öncesi sendrom ile adet sancılarının giderilmesi amaçlı kullanımını onaylamıştır.

Bitki ile ilgili çalışmaların sonucu bitkinin ani ateş basmaları ve vajinal kuruluğunu azaltabilecek doğal östrojen veyahut bitkisel östrojen olduğunu kanıtlamıştır. Fakat daha yakın zamanlı çalışmalar menopoz sürecindeki kadınların üzerinde hormonsal herhangi bir etkisini gözlemleyememiştir.


-------- Sponsorlu --------

Menopozun belirtilerinden biri olan ani ateş basmalarına siyah yılan kökü bitkisinin etkisini incelemiş ve yayınlanmış 20’den fazla klinik araştırma vardır. Deneklerin bir kısmının belirtilerinde azalma görülmüş bazıların da ise herhangi bir etki görülmemiştir.

301 kadın iş birliğiyle yapılan araştırmada, siyah yılan kökü bitkisi sarı kantaron ile birleştirilip tüketildiğinde etkilerde %50 azalma görülürken, plasebo grubunun ise düzelme oranı %19 olarak belirlenmiştir. Tüm bunlara rağmen siyah yılan kökü bitkisinin ani ateş basmalarına etkisi tam olarak belirlenememiştir.

Şikago’da bulunan Illinois Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları siyah yılan kökünün içeriğindeki bileşenlerin anti-depresan özellikler taşıdığını ve acı duyarlılığını azalttığını gözlemlemişlerdir. Sonuç böyle olunca, bitkinin geleneksel yöntemlerle artrit ve adet sancılarının dışında melankoli ve hafif depresyon için kullanımını da belirli ölçülerde haklı çıkarmıştır. Bunlara rağmen, bitkinin bu rahatsızlıklar üzerine doğrudan etkisinin bulunup bulunmadığını araştıran herhangi bir klinik çalışma yapılmamıştır.

Kullanım Şekli

2 çay kaşığı kıyılmış siyah yılan kökü ve köksapını, iki bardak kaynar suda 10 dakika demledikten sonra süzün. Gün içerisinde 2 ya da 3 defa çeyrek bardak ölçeğinde tüketin.

DİKKAT!

Sindirim sistemindeki hafif problemler dışında herhangi bir yan etki gözlemlenmemiştir. Karaciğere zarar verebileceğine dair çok az sayıda da olsa rapor vardır. Bu nedenle Avrupa, Avustralya, Kanada ve Britanya bölgesindeki bilim insanları üreticiden herhangi karaciğer hastalığına yol açmayacağından emin olmak için garanti istemektedirler. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ise kullanımıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir