Geniz Eti Ne İşe Yarar

Geniz eti çocuklarda sık görünen ve zamanında tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açabilen bir rahatsız olarak bilinmektedir. Doğru tanı sonrasında makul bir merkezde gecikmeden tedavisinin yapılması çocuğun sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bu yazımızda siz değerli Bilgi Doktoru okurlarına geniz etiyle ilgili bir kaç bilgi araştırdık.

 

Üst solunum yolları nefes alırken sürekli  mikroorganizmalarla ilişki halindedir. Nazofarenks diye adlandırılan geniz bölgesinde mukoza altında, burundan gelen mikroplarla savaşan birden fazla lenfoid oluşumları vardır.

 

Sigara Çocuklarda Geniz Eti Oluşturur mu?

Çocukların yanında sigara içilmesi, alerji ve bilhassa mikroorganizmaların yineleyen etkilerinde bu lenfoidler büyüme göstererek geniz etini oluşturmaktadır. Geniz eti çocuklarda 4 ve 7 yaş arasında azami büyüklüğüne ulaşır  bu yaşlardan  sonra ise küçülme gösterir.

Özellikle kreşe gitmekte olan çocukların devamlı olarak birbirlerini enfekte etmeleri sebebiyle geniz eti sıklığı son senelerde artış göstermiştir.


-------- Sponsorlu --------

 

Geniz Eti Nasıl Sorun Yaratır?

İki ana sebeple geniz eti problem çıkarmaktadır.

– Birinci sebep çok fazla büyüme gösterdiğinde mekanik olarak genizi kapatmakta, tıkayıcı uyku apnesi diye adlandırılan uykuda solunumun durmasında kadar ulaşan ciddi sorunlar çıkarmaktadır.

– İkinci sebebi ise tıkayıcı etkisinden bağımsız olmak suretiyle geniz eti mikroplarla birlikte oluştuğunda bir çöplük gibi mikropların büyümesine yol açar. Böyle bir durumda geniz etinin yer aldığı bölüm kavşak şeklinde olmasından, üst ve alt solunum yollarında yineleyen enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Bu sorunun uzun sürmesi sonucunda çocuklarda , yüksek damak, uzun ve ince yüz yapısı, üst çenenin öne doğru büyüme göstermedi, ağzın sürekli açık olması, sorunlu dişler ve çocukların gözlerinin altında çöküklükle bilinen adenoid yüz  de denilen tipik bir yüz ifadesi meydana getirmektedir.

 

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

 

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir