Gece Uyurken Diş Gıcırdatma Neden Olur

Stres Yapmanın Olumsuzlukları

Stres bizlerin sağlık açısından baş belası olma yolunda hızını sürdürüyor. Stres insan vücudunda bir çok olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bunlardan biri de Uykuda veya kısmi olarak normal yaşamda da Diş Gıcırdatmaya neden olmaktadır.

Diş gıcırdatma sorunu diş sağlığı bakımında normal bir alışkanlık değildir. Diş yüzeylerine zarar vermektedir. Bu sorunu en kısa zamanda streslerinize de bağlı olarak sonlandırmak zorundasınız. Yoksa diş sağlığı gidişatınız sizlere günden güne problem olarak çıkacaktır.

Sabah kalkındığında ağzın açılmasında zorlanma, zorlanma dışında bazı seslerin gelmesi, ağzın rahat açılmaması, yanaklarda, ağızda, kulaklarda ve başa doğru yayılan kısımlarda ağrı olması ve bu ağrının gün boyu sürmesi ağız gıcırdatma ya da sıkmanın belirtileri olarak gösterilebilir.


-------- Sponsorlu --------

 

Uykuda İstemsizce Diş Gıcırdatma

Çağımızın hastalıkları arasında olan stres sebebiyle oluşan diş gıcırdatma veya sıkma diğer adıyla bruksizm yüzümden sabah uyanıldığında dişlerde ve çenede ağrıların oluşması gözlenmektedir. Bu sıkma ve gıcırdatma olayı istemsizce yapılmaktadır. İstemsizce yapılan bu işlemin bireylerde var olup olmamasını anlamak için kişinin bazı sorulara cevap vermesiyle anlaşılabilir.

Fizyoterapist, diş hekimi, psikiyatristin berarber çalışarak yapacağı bir tedavi sayesinde bu hastalıktan kurtulmak mümkündür ve var olan ağrılardan ve ilerde çene ekleminde oluşacak kalıcı zararların ortaya çıkmasına engel olunacaktır.

 

Dişlerimi Gıcırdatırsam Ne olur?

Tedavi edilmeyen durumlarda ise dişlerin ön yüzeylerinde aşınmalar ve bunun sonucunda dikey boyutta azalmalar, fazla aşınma sonucu dişin sinirinin açığa çıkması, çiğneme kaslarında oluşan gerilemeye bağlı olarak ağrı, fonksiyon kısıtlılığı, çene kilitlenmesi, ileri vakalarda ise ameliyat gerektirecek eklem deformasyonları oluşabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir