Sabah Uyanınca Ağız Kokusu

Ağzınız Koktuğunun farkında olmayabilirsiniz veya ağzınız kokmamasına rağmen kokuyormuş gibi hissederek bunun stresine girebilirsiniz. Her ikisi de sağlığımız açısından hoş bir durum değildir. Şimdi okurlarımıza bu yazımızda ağız kokusuna hakim olma hakkında farkındalık hususlarını değerlendireceğiz.

 

Neden Ağzımız Kokar

Ağız kokusunun yüzde 95’i yeterli diş bakımı, ağız ve boğaz temizliği yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Toplumda her dört kişiden biri ağız kokusu problemi yaşıyor ve ağız kokusunun yüzde 95’i yeterli diş bakımı, ağız ve dil kökü temizliği yapılmamasından kaynaklanmaktadır.  Ağız kokusu genellikle ağız, dilin arka kısmı ve boğazda kalan gıda artıklarında mikropların üremesiyle oluşmaktadır. Diş çürükleri de bu şekilde gelişerek kokunun devamlı olmasına sebep olmaktadır.

 

Ağzı kokan veya koktuğunu düşünen kişiler ile yakınları arasında sosyal davranış bozuklukları ortaya çıkmakta, hatta bu nedenle boşanmalar bile görülebilmektedir. Ağız kokusu özellikle oksijensiz ortamlarda yaşamayı seven bakterilerin çıkardığı gazlardan kaynaklanmaktadır.

Ağzı kokan birey, kendi ağız kokusunu algılayamadığı için kokunun farkında değildir. Ancak bundan rahatsız olan insanlar rahatsızlıklarını belli etmenin tedirginliği ile kişiye pek yaklaşmak istemezler.

 

Ağız kokusu genellikle ağız kuruluğu, açlık, kötü ağız ve diş bakımı, burun, sinüs ve boğaz problemlerinden kaynaklanmakta, sanıldığının aksine çok seyrek olarak da yemek borusu, mide hastalıkları, siroz, şeker, böbrek ve bazı akciğer hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sigara, alkol, soğan ve sarımsak gibi içecek ve yiyeceklerin tüketilmesinden sonra da kana geçen bu kokular, nefes ile 24-48 saat devam edebilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

 

Sabahları Ağzım Kötü Kokuyor

Sabah uyandığınızda ağzınızın kokması gayet doğal bir durumdur. Ancak kokunun gün boyunca devam etmesi normal değildir. Ağzınızı her yemekten sonra temizleyin.

 

Ağız Kokusunu Nasıl Gideririm

Yeteri kadar boğaz ve diş  temizliği yapılırsa ağız kokusu giderilebilir. Ağız kokusunun en büyük nedeni dilin arka kısmı üzerinde biriken bakterilerdir. Halk arasında dil kökü temizliği yeterince bilinmemektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere dişlerin fırçalanması, yemeklerden sonra ağzın ve boğazın bol su ile gargara yapılarak çalkalanması gerekmektedir.

Sıvı azlığı da ağız kokmasına sebep olabiliyor. Aşırı diyet yapanlar da yeterli sıvı almadıkları için ağız kuruluğu nedeniyle ağız kokusu yaşanabilir.

 

Tükürüğün Ağız Kokusuna Etkileri

Tükürük de ağız temizliği açısından çok önemlidir. Tükürük birtakım zararlı maddeleri yok eder ve gıda artıklarını ortamdan yıkayarak uzaklaştırır. Ağızda sürekli bir tükürük salınımı olur ve bu yutkunularak sindirim sistemine gönderilir. Bu esnada da ağız temizliği sağlanır. Ancak bu salınım yeterli olmadığında, ağız içindeki girintili yerlerde gıda artıkları kalır ve bakteriler çoğalarak ağız kokusu oluşur. Bu nedenle özellikle açlık dönemlerinde ağız ve boğazın su ile çalkalanması, şekersiz sakız çiğnenmesi kokunun giderilmesi için yararlı olur.

Ağız kuruluğuna alkol alımı, fazla kahve içilmesi, antiallerjik ve idrar söktürücü gibi ilaçlar da neden olabilmektedir. Ağızda kalan et, yumurta deniz ürünleri gibi yüksek protein içeren gıdalar ağız kokusu gelişimini arttırmaktadır. Yoğurt, maydanoz, tarçın, karanfil ve yeşil çay gibi bazı gıdalar ağız kokusunun giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir