Fazla Kırmızı Et Yemek Kanser Yapar mı?

Aşırı Kırmızı Et Tüketiminin kansere yol açtığı iddia edildi.

Kırmızı et tüketimini, kanserle ilişkilendiren pek çok araştırma ve çalışma yapıldı. Fakat araştırmacılar bu kez ilk defa, kırmızı etin kansere yol açma nedenini tespit ettiklerini iddia ettiler.

İnsan Vücudu Kırmızı Eti Yabancı (Truva Atı) gibi algılıyor

ABD’nin Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmaya göre, vücut, kırmızı eti yabancı olarak algılıyor. Çünkü kırmızı ette insan vücudunun üretmediği bir şeker çeşidi bulunuyor.

kurban-eti


-------- Sponsorlu --------

Kırmızı Et Nasıl Kanser Yapıyor?

Uzmanlara göre, bu şeker diğer etobur canlılarda üretilirken, insan vücudu bunun üretimini yapamıyor. Kırmızı et tüketimi sonrasında insan vücudu bu şekeri yabancı olarak görüyor ve devreye bağışıklık sistemini sokuyor. Bağışıklık sistemi bu şekerle başa çıkmak için antikor üretiyor.

kurban etiAraştırmacılar bu antikorun iltihaba sebep olduğunu söylüyor. İltihap da tümöre dönüşüyor ve vücutta kanser hücreleri meydana geliyor. Araştırma, vücudu sözkonusu yabancı şekeri, üretmeyen fareler üstünde gerçekleştirildi.

Ortalama Kırmızı Et Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Şeker enjekte edilen kobay farelerin vücudunda tümör oluştuğu gözlendi. Bununla beraber uzmanlar, kırmızı etin, protein, vitamin ve mineral açısından zengin olduğunu da vurguladı. Uzmanların önerisi, günde 70 gramdan fazla kırmızı et yememek gerektiği şeklinde oldu.

2 YORUM

  1. Pingback: Beyaz Çayın Kansere Faydaları » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir