Diş Eksikliğinin Yaşlanmaya Etkisi

Eksik Dişler Yüz Estetiğini Bozarak Hızlı yaşlanmaya sebep oluyor…

Prof. Dr. Nurgül Kömerik, diş kayıplarının çoğalmasının çene kemiklerinde erimeye yol açarak yaşlanmayı hızlandırdığını söyledi.

Yaşlanmanın en önemli belirtileri arasında gösterilen diş eksikliği yüz estetiğini bozarak değişimlere sebep oluyor. Diş kayıplarının çoğalmasının çene kemiklerinde erimeye yol açarak yaşlanmayı hızlandırdığını ifade eden İstanbul Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Kömerik, “Dişler ile çene kemiği arasındaki ilişki bütün yaşam boyunca devam eder. Bir diş kaybedildiğinde bu bölgedeki kemik erimeye başlar ve önce kemiğin genişliğinde, daha sonra da yüksekliğinde azalma oluşur. Dişin kaybedildiği ilk senenin ardından kemik genişliğinde % 25 azalma olur. Hareketli bir protez kemiği koruyamaz, çiğneme kuvvetlerini yalnızca kemik yüzeyine ilettiği için tersine kemik kaybını hızlandırır. Çene kemiğinin korunabilmesi için çiğneme kuvvetlerinin bütün kemiğe iletilmesi gerekmektedir. Bu durum da sadece doğal diş ile ya da diş kökü görevini gören dental implantlarla sağlanabilir” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Dişlerin Olmaması Yüz Estetiğini Nasıl Etkiler?

Yaşlanma zamanına bağlı olarak yüz bölgesinde meydana gelen doğal değişimlerin dişlerin kaybı ile hızlandığını ve uzun süreli dişsizlik neticesinde oluşan çene kemiğinin kaybının yüz estetiğini olumsuz yönde etkilediğini hatırlatan Prof. Dr. Komerik, “Dişsizlik, bilhassa ağız çevresinde dudak ve yüzdeki çizgilerde derinleşmeye, dudak köşelerinin aşağı doğru düşmesine ve kişide mutsuz bir yüz tipi oluşmasına sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

Uygun olan tedavi yöntemlerini tercih edin

Diş eksikliklerinin meydana getirdiği olumsuz etkileri engellemek için doğala en yakın çözümün implant tedavisi olduğunu ve implant tedavisinin çene kemiğinde meydana gelen erimeyi de en aza indirdiğini ifade eden Dr. Komerik, “İmplant destekli bir protez normal kas fonksiyonuna izin verir ve doğal dişlere benzer biçimde kemiği uyararak boyutlarının korunmasını sağlar. Sonuç olarak kemiklerin içine yerleştirilen dental implantlar hem kemik dokusu için hem de protez için destek sağlayarak diş eksikliği olan kişilerde estetik, konuşma ve çiğneme işlevlerinin sağlanmasında en uygun tedavi biçimidir’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir